Реал обърна Севиля, Неймар герой за Барса (ОБЗОР+ВИДЕО+СНИМКИ)

Реал (Мадрид) надигра Севиля у дома с 4:1 в двубой от предпоследния 37-ми кръг на испанското първенство. Два гола за успеха реализира Кристиано Роналдо, а по един път се разписаха Начо и Тони Кроос,  но първото попадение в мача бе дискусионен. За Севиля точен беше Стеван Йоветич през втората част.

Централният бранител Начо откри резултата в 11-ата минута при, меко казано, дискусионно изпълнение на пряк свободен удар. Съдията Ундиано Майенко също изигра немалка роля в куриозната случка, която бързо предизвика негативни коментари в мрежата.  В случая Марко Асенсио изработи нарушение точно пред дъгата и още докато лежеше на земята, неговият съотборник Фернандес се възползва и изпълни. Това се случи буквално секунда или две след съдийския сигнал за фаула, а в същия миг играч на Севиля помагаше на Асенсио да се изправи. Според правилника това е възможно, ако реферът не е предупредил играчите да очакват сигнал за изпълнението на свободния удар, но претенциите на севилци бяха свързани с това, че съдията е покривал с тялото си топката и те не са имали видимост за развитието на сиуацията.

В 23-ата минута Хамес Родригес стреля опасно, но вратарят на Севиля беше на мястото си, избивайки кълбото, до което стигна Роналдо и вкара поредния си гол в първенството, правейки резултата 2:0 в полза на „белия балет“.

Севиля отвърна с втора греда. Отново Йоветич беше на голова позиция в 40-ата минута, но пропусна да се разпише.

Все пак в 49-ата минута той беше точен и върна надеждите на севилци поне за равенство като с далечен удар той не остави шанс на Навас.

В 78-ата минута на срещата Реал стигна и до трети гол, отново  Кристиано Роналдо се разписа като от 12 метра не сбърка, след като бранителите на Севиля не успяха да му се противопоставят. Дойде време и за четвърто попадение на Реал, а този път точен беше Тони Кроос в 84-ата минута.

Така след успеха Реал е на второто място след Барселона, с еднакъв точков актив с каталунците – 87, но с мач по-малко от „белия балет“. Севиля остава на 4-ото място с 69 точки и без шанс за третото място, което ще заеме Атлетико заради преднината си от 6 точки.

БАРСЕЛОНА ПОБЕДИ ЛАС ПАЛМАС, ПРОДЪЛЖАВА ДА МЕЧТАЕ

Барселона спечели убедително с 4:1 при гостуването си на Лас Палмас в мач от предпоследния кръг на Ла Лига. Неймар се развихри с хеттрик (25, 67 и 71), а Луис Суарес добави един гол в 27-ата минута.

За островитяните се разписа Педро Бигас (63). Въпреки победата шансовете на Барса за защита на трофея станаха много малки след победата на Реал Мадрид над Севиля. „Белите“ трябва да изгубят цели три точки в оставащите си два шампионатни мача – срещу Селта и Малага.

АТЛЕТИКО СЕ КЛАСИРА ЗА ГРУПИТЕ НА ШАМПИОНСКАТА ЛИГА

Атлетико Мадрид се добра до равенство 1:1 в гостуването си на Бетис на “Бенито Вийямарин” от 37-ия кръг в Примера дивисион. “Дюшекчиите” първи получиха попадение в своята врата, но стигнаха до точката със спорен гол на Стефан Савич.

Бетис откри резултата в 57-ата минута, когато една изчистена топка попадна в Дани Себайос, който с бомбен шут от воле не остави шансове на вратаря за 1:0.

В 66-ата минута след центриране от фаул Саул Нигес продължи към Стефан Савич, който отблизо засече във вратата. Домакините обаче бурно протестираха, че Саул е играл с ръка при единоборството във въздуха, но възраженията им не трогнаха съдията Алфонсо Алварес, който дори показа жълт картон на вратаря Антонио Адан.

В крайна сметка мачът завърши без победител и Атлетико взе ценна точка, като вече няма как да бъде изместен от 3-ото място в крайното класиране. “Дюшекчиите” имат 75 точки и са с 6 повече от втория Севиля. Бетис пък се намира на 15-ото място с 38 точки.

РЕАЛ СОСИЕДАД НЕ Е СИГУРЕН ЗА ЛИГА ЕВРОПА

Домакинско равенство 2:2 срещу Малага лиши Реал Сосиедад от предимство в борбата за място в Лига Европа преди последния кръг. Ако баските бяха спечелили, те щяха да имат точка преднина пред Виляреал и две пред Атлетик Билбао и класирането им щеше да зависи от самите тях.

Ако Барселона спечели финала за Купата на Краля срещу Алавес, то и три тима ще вземат квоти за турнира. Ако на 27 май обаче се стигне до изненада, седмият в крайното класиране ще пропусне евроучастието.

СПОРТИНГ ХИХОН ИЗПАДНА ОТ ПРИМЕРА

Спортинг Хихон се присеъдини към Осасуна и Гранада и изпадна от Примера. Астураинци спечелиха с 1:0 при гостуването си на Ейбар в мач от предпоследния кръг на Примера, но това не беше достатъчно, за да продължат да мечтаят.

Депортиво Ла Коруня и Леганeс стигнаха до точки при гостуванията си и направиха мисията на хихонци невизпълнима. Кръг преди края 18-ият Спортинг е на три точки зад Депор, но с по-лоши показатели в директните мачове. Лега пък се откъсна на четири точки над чертата, взимайки точка от „Сан Мамес“. Спортинг изпада след едва два поредни сезона в елита на Испания.

ВИЛЯРЕАЛ НЯМА ДА ИГРАЕ В ШАМПИОНСКА ЛИГА

Виляреал няма да играе в мечтаната Шампионска лига през следващия сезон, защото изгуби спора със Севиля за четвъртото място в Ла Лига. В мач от предпоследния кръг “жълтата подводница” не успя да вкара гол на борещия се за мястото си в елита Депортиво Ла Коруня и срещата завърши 0:0. По този начин разликата с отбора на Хорхе Сампаоли е 5 точки. Все още обаче Виляреал няма гарантирано място и в Лига Европа, защото плътно зад него са Атлетик Билбао и Реал Сосиедад. Мечтаният сценарий и за трите състава е Барселона да спечели Купата на Краля, което ще означава, че и седмият в крайното класиране ще играе в евротурнирите. Ако пък Алавес триумфира с трофея, то седмият ще е големият губещ. Депортиво пъс си осигури място в елита и за следващия сезон благодарение на това равенство.

ЛЕГАНЕС ОСТАВА В ПРИМЕРА

Отборите на Атлетик Билбао и Леганес направиха 1:1 в мач от 37-ия кръг на испанското пъренство. Точката осигури на тима от мадридското предградие историческо първо оставане в Ла Лига. Ариц Адурис откри резултата в полза на баските (13), а Александър Шимановски изравни в 61-ата. Тимът на Ернесто Валверде остава шести и ще трябва да се бори за място в Лига Европа в последния кръг при гостуването си на Атлетико Мадрид.