Beautiful girl in glasses and hat with backpack holding phone in the aircraft. Traveler in the airplain. Young asian woman traveler using smartphone in airplane with happiness and relaxing

Разкриха какво се случва, ако не включите самолетен режим на полет

Разкриха какво се случва, ако не включите самолетен режим на полет.

Качването на самолет може да бъде вълнуващо преживяване.

Пристигате на летището, минавате през охраната, след което светът е ваш, докато не бъде обявена информацията за вашия гейт и не ви се наложи да го намерите. 

Но когато се качите на самолета, нещата стават малко по-сериозни.

Стюардесите ще ви помолят да затегнете предпазния колан и да вдигнете прозорците си, както и да седнете в изправено положение.
Но също така ще бъдете помолени да поставите всички устройства в самолетен режим.

Защо не мога да използвам телефона си?

Няма да бъдете глобени, ако извадите телефона си, докато вървите към терминала, но представител на авиокомпанията може да ви направи забележка за неспазване на правилата. Ако обаче решите да тичате по пистата или в близост до нея, може да бъдете арестувани от федералната полиция.

Перонът на летището е много натоварен не само със самолети,

но и с колички за багаж, камиони за кетъринг, камиони за извозване на самолетни отпадъци и камиони за гориво.

Приоритет на персонала е бързото и безопасно отвеждане на пътниците от перона на летището до сградата на терминала.

Ако сте разсеяни, докато вървите към сградата на терминала,

защото говорите по телефона си, това може да бъде много опасно и дори смъртоносно,

ако се окажете твърде близо до работещ самолет. Действащият реактивен двигател е изключително горещ и има силен отработен въздух. Освен това в предната част на двигателя има зона с ниско налягане, наречена зона на поглъщане, която може да засмуче човек. Наземният персонал е обучен да стои на разстояние най-малко 10 метра от тази зона. Тази информация обаче не се съобщава на пътниците.

Мит за горивото

Може би сте чували, че мобилните телефони могат да предизвикат пожар в близост до гориво, а самолетите, разбира се, се зареждат с гориво на летищата.

Въпреки това вероятността горивото да се запали по време на този процес е изключително малка, тъй като камионът за зареждане с гориво е свързан и „заземен“ със самолета: операторът прикрепя проводник към самолета, за да премести натрупаното статично електричество на земята, за да предотврати всякаква възможност за искра.

В пресата се появиха истории за мобилни телефони, предизвикали пожари на бензиностанции в Индонезия и Австралия, но те се оказаха неточни. Няма доказателства, че телефонът може да предизвика пожар

Защо ни казват да не снимаме?

Този принцип варира в зависимост от специфичните процедури на различните летища и техните мерки за сигурност. Въвеждането на по-строги мерки също може да доведе до внедряване на нови технологии. Секторите за сигурност на летищата се стремят да предотвратят записването на дейността им.

Тези ограничения са пренесени от промените в сигурността на летищата след терористичните атаки от 11 септември 2001 г. Сега федерализираните екипи за сигурност – TSA (Transportation Security Administration) в САЩ и Министерството на вътрешните работи в Австралия – често променят процесите си, за да предотвратят наличието на каквито и да било разпознаваеми модели, които биха могли да бъдат използвани за създаване на пробив в сигурността.

Процесът на сигурност на летищата е основна пречка за движението на пътниците поради процеса на проверка. Ако се прецени, че пътник забавя процеса, като прави снимки или говори по телефона си, ще му бъде напомнено да изключи устройството си и/или да спре да снима персонала по сигурността и оборудването.

Ако откажете да спазвате правилата на процеса на проверка, ще ви бъде отказано влизане в зоната на изхода на летищния терминал и ще пропуснете полета си. Можете ли да бъдете арестувани и за това, че използвате телефона си? Зависи от летището и държавата.

- реклама -