Сценариите на Юнкер са предложени като провокация за дебат каква да бъде Европа. Изборът е на страните, които участват. Петте сценария ги приемете като провокация за размисъл. Това коментира външният министър Ради Найденов.
Според него е възможно да има и хибридни варианти за Европа, зависи какво решат страните.
За да бъдем единни и силни като ЕС, трябва да отговаряме на предизвикателствата, които съществуват в момента и в бъдеще. По думите на министъра процесът не е лесен, защото страните в Европа са различни, но е важно да се запази единството.
Според Найденов у нас бягаме от термина „Европа на различни скорости“. Фактически как живее Европа в момента – едни страни са в Еврозоната, други не са, едни са в Шенген, други не са, отбеляза Найденов. Това не е въпрос на бедни и богати, защото Дания не е член на еврозоната, но бедни ли са датчаните, попита министърът. Той е на мнение, че трябва да разчупим клишираните образи за бяло и черно и да помислим ние какво сме в състояние да правим.
Винаги съм се стремял да бъдем активни и да се стремим към тези, които са по-добри от нас, изтъкна външният министър. Защото според него стои и възможността сами да се изолираме, да стоим встрани, да не участваме в процеси, да бъдем пасивни и да чакаме някъде нещо да се случва. Но тогава отговорността е наша, посочи министърът.
За мен като убеден европеец, трябва да живеем не със съзнанието за „Европа“ и „България“, а за „европейска България“ и да правим всичко това, което би било полезно за страната ни в рамките на ЕС, подчерта министър Найденов.
Според него България трябва да участва в интеграционните структури и да има резултатни реформи. В следващите години ни е необходима ефективна правна система, която може да се постигне с последователност и воля. Не може да стане в рамките на 2, 3, 4 години, а стъпка по стъпка. За да бъде страната ни от бързите, трябва по-бързо да се доближи до реда, който са създали страните – основателки на ЕС, защото стандартът на живот е показателен за това кой е по-добър и кой не толкова, каза министърът.
Той изтъкна, че работи от 1992 г. в администрацията и не е корумпиран. Има и такива хора, трябва да даваме кураж на тези, които живеят по правилата. Това е и основното изискване в рамките на ЕС, каза министърът. Той е на мнение, че съдбата на държавата ни е в наши ръце, само трябва да го осъзнаем и да бъдем по-активни.