Пускат безплатни тестове за рак на маточната шийка и дебелото черво

Пускат безплатни тестове за рак на маточната шийка и дебелото черво

Скринингови програми за рак на маточна шийка и на дебело черво ще предложат безплатни тестове за домашна употреба. Това каза пред журналисти Илия Тасев, директор на дирекция „Обществено здраве“ към Министерството на здравеопазването.

Тестването е в рамките на скринингови програми за рак на маточната шийка и рак на дебело черво,

в изпълнение по дейностите от Националния план за борба с рака на Министерството на здравеопазването. Тестовете ще са безплатни, като се очаква скрининговите кампании да започнат през септември – октомври, каза вирусологът проф. Радка Аргирова.

Желаещите да проверят статуса си ще могат да получат тестовите комплекти

от личните лекари и от регионалните здравни инспекции, каза още Тасев. Предстои да се финализират алгоритмите, които ще се следват и ще бъдат дадени указания към хората как да процедират при положителен резултат от тестовете, добави той.

Тестовете са високочувствителни, а рискът да покажат фалшивоположителен резултат е малък, увери д-р Петко Карагьозов, консултант към програмата.

Тестовете са безплатни, лесни, бързи, правят се в домашни условия и са достатъчно надеждни, а тестването за рак на маточна шийка в домашни условия е достатъчно надеждно, каза акушер-гинекологът д-р Илко Карагьозов. По думите му, в зависимост от резултата на теста,

пациентките ще бъдат насочвани за допълнителни прегледи или манипулации.

Още от 25-годишна възраст всяка жена трябва да има представя за своя статус, тъй като има 14 високорискови типа човешки папилома вирус, а два от тях -16 и 18, са най-високорискови, каза още проф. Аргирова. По думите й идеята е чрез теста

да се открие има ли такъв високорисков вирус, а ако се открие, да се действа точно и специфично срещу него.

Програмата за скрининг на рак на маточна шийка е насочена към жени във възрастовата група 25-65 г., а за скрининг на рак на дебело черво – към всички хора във възрастовата група 45-75 г., каза още Тасев. Програмите ще продължат до 2030 г.

Тестовете ще са безплатни и за здравнонеосигурените.

Всеки сам ще може да се тества в домашни условия, като ще се ползват най-съвременните тестове, които ще изместят цитонамазката, отбелязва БТА.

- реклама -