Кога настъпва пролетната умора и какви са първите й признаци? Как да се преборим с нея и коя е най-пълноценната диета, за да засилим организма си? Кои хора са най-податливи на пролетна умора – ето съветите на психолога Христина Краева.
Г-жо Краева, какво представлява пролетната умора?
Това е състояние, което се появява след дълга зима и продължава през пролетта. Свързано е с много психологични и физиологични промени, настъпващи в тялото и психиката. Време, в което организмът се приспособява и адаптира към нови условия. Както депресията, така и пролетната умора е вследствие на смяната на сезоните.
И затова казваме, че е разновидност на така нареченото сезонно афективно разстройство. Тя засяга 50% от хората. И е една от най-честите причини за физическо неразположение през този период на годината. Но, слава Богу, пролетната умора е състояние, което отшумява до няколко седмици.
Кои хора най-често страдат от пролетна умора?
Най-често страдат жените. Сякаш са по-чувствителни, по-сензитивни и по-лесно попадат в капана на пролетната умора. Както и самотните хора.
По кое време от годината се появява пролетната умора?
В началото на март се появяват първите признаци, първите оплаквания. Това са чувството за понижена енергия, замаяност, умора, раздразнителност, нежелание да се ходи на работа, да се виждаме с приятели.
Какво да направим, за да облекчим тези симптоми?
Да предприемем мерки в начина на хранене. Да имаме повече разтоварващи дни и здравословно меню. Движението и хубавите емоции са част от формулата за справяне с пролетната умора.
Да се наспиваме добре, да си осигурим повече почивка след работния ден. Разходки сред природата, повече спорт и физическа активност. И не на последно място – да мислим позитивно. Трудни са времената, но много е важно да бъдем оптимисти. Има статистика, че оптимистите по-рядко боледуват.
Казахте, че диетата е важна. Какви храни да включим?
Трябва да включим храни, богати предимно на магнезий, на омега 3, омега 6 и омега 9 мастни киселини. Магнезият е много важен, защото този елемент участва в над 300 метаболитни процеса в нашия организъм, участва в обмяната на веществата, в производството на енергия. Храни, богати на витамин Д.
Зеленчуците, които са богати на магнезий, са зеле, моркови, маруля, спанак, сушени кайсии, авокадо, много ядки. Пълнозърнести закуски – овес, соя.