ПСЖ

ПСЖ взе купата на Франция за четвърта поредна година – СНИМКИ

Пари Сен Жермен не допусна изненада и триумфира с Купата на Франция след победа над третодивизионния Льо Ербиер с 2:0. Отборът на Унай Емери взе трофея за четвърти пореден път, като вече има общо 12 купи в историята си. Този сезон ПСЖ направи и трети домашен требъл в последните четири години, но Емери си тръгва заради неуспеха в Европа.

ПСЖ - Льо Ербиер
Кавани срещу сериозен брой защитници Льо Ербиер

Третодивизионният Льо Ербиер, основан през 1919 г., никога досега не бе стигал до финал за Купата. По пътя си към двубоя третодивизионният отбор не срещна нито един представител на елитната дивизия. Между тези 74 000 зрители на „Стад дьо Франс“ бе почти цялото население от 15 000 души на градчето. И те видяха как любимците им отправиха два удара в първите две минути. Шутът на Себастиен Флокон бе блокиран от Тиаго Силва, а Йоаким Ейкмайер стреля в аут.

Вратарят на Льо Ербиер Матийо Пишо очаквано бе един от героите за своя тим
Греди и голове

Столичани удариха греда малко по-късно, като до първия гол добавиха още две греди на сметката си. Все пак те поведоха с 1:0 в 26-а минута. Попадението бе дело на 22-годишният аржентинец Джовани Ло Селсо. По-късно гол за тима на Унай Емери бе правилно отменен заради засада. В 74-ата Единсон Кавани реализира втори гол за ПСЖ от дузпа и сложи точка на спора. Първият точен удар за Льо Ербиер бе в 89-а минута, дело на Диаранке Фофана. В самия край Клемен Кутирие преодоля вратаря Кевин Трап, но се спъна точно преди да се разпише.

Гордите фенове на скромния тим
Битката за оцеляване

Льо Ербиер стана петият отбор в историята на Франция, извън първите две дивизии, играл финал за купата. Това постижение обаче остава на заден план, защото в петък тимът гостува на Безиер в последния си мач от сезона. И ако не спечели, може да изпадне в четвърта дивизия. Там, където са резервите на ПСЖ.

Президентът на Франция Еманюел Макрон и съпругата му Бриджит по време на финала
Рекорд за ПСЖ

За столичани този мач добави още един към рекордната им серия без загуба в турнирите за двете домашни купи. Тя вече е 42 срещи. Началото ѝ бе поставено на 22 януари 2014-а.