Със заповед на министъра на здравеопазването
Асен Меджидиев започват проверки във всички АГ болници, съобщи NOVA. Изпълнителната агенция „Медицински надзор” ще извърши нарочна проверка в болница „Шейново”, за да установи дали има пропуски в работата на лечебното заведение или умисъл. Това коментира началникът на кабинета на министъра на здравеопазването доц. Момчил Мавров.
Проверката ще бъде извършена от ИА „Медицински надзор”.
„След като разбрах от медиите за случката, веднага извиках д-р Велев, за да получа информация от него какво се е случило, хронологията на събитията.
След това моментално назначих проверка от Изпълнителната агенция „Медицински надзор“, които са там в момента и от софийско РЗИ“, обяви служебният министър на здравеопазването Асен Меджидиев.
По думите му двете бебета са родени в един и същ ден
по едно и също време. „Според мен става въпрос за човешка грешка. Просто небрежност на персонала“, заяви той. „Гривната на родилката не е съвпадала с гривната на детето“, поясни Меджидиев. Той посочи, че номерата на гривните е трябвало да се проверят и при изписването на родилките.
Министърът каза, че никой от неговия екип като министър на здравеопазването, включително и самият той, не е уведомен за това събитие. „Това е забележката ми към директора на АГ болница „Шейново“, каза Меджидиев.
Той посочи, че е разбрал за случая преди една седмица.
Тече проверка в болница „Шейново“ след сигнала за разменени бебета. Кметът на София Йорданка Фандъкова назначи проверка в болница „Шейново“, където по информация на пациенти са били разменени бебета, съобщи БНР.
Виновните ще бъдат наказани,
увери заместник-кметът по здравеопазване Дончо Барбалов.
„За случая бяхме уведомени от медиите, веднага беше назначена проверка със заповед. Ще бъде проверена работата на болницата, на директора. За случая ще бъде сезиран и медицински одит към Министерството на здравеопазването, ако досега те не са сезирани досега. Много
важно за нас е да възстановим доверието,
защото системата на здравеопазването е изключително важно доверието в нея да бъде силно и хората да знаят, че няма да има каквито и да било проблеми и ще се работи професионално в лечебните заведение. Връщане на доверието, наказване на виновните и бърза и обективна проверка“, посочи Барбалов.
Директорът на „Шейново” коментира случая с разменените бебета в София пред камерата на NOVA.
„След като разбрахме, че има такова съмнение,
веднага се обърнахме към полицията.
Органите на реда започнаха съответните действия и нещата вървят към добър край”, коментира д-р Румен Велев.
Той обясни, че не вярва родителите на едно от бебетата да са отказали да дадат ДНК проба. Самият той разбрал за случилото се на 7-и декември. На въпрос на NOVA дали има други такива случаи в практиката на лечебното заведение, д-р Велев заяви: „За първи път присъствам на такова нещо в нашата болница”, категоричен беше медикът.
Д-р Велев обясни още, че е
започнала вътрешна проверка в лечебното заведение.
Той проведе среща със здравния министър Асен Меджидиев. Според директора не може да се говори за умишлена смяна на новородените. Очаква се социалните власти да поемат грижата за двете деца, докато тече делото за установяване на истинските родители.
Майката на едно от децата, разменени в столична АГ болница, с разказ пред NOVA за това как е научила новината. Жената отказва да приеме, че детето, което е родила преди два месеца, не е нейно.
Севда Михайлова разказва, че е родила в болница „Шейново”.
„Докторът дойде неочаквано у нас. Тя ми каза „Не се притеснявайте. Искам да сте спокойна. Ще ви кажа какво се случва, но искам да ви покажа снимки на другото бебенце”, разказва жената, която попитала за какво друго дете става дума.
Лекарят ѝ казал, че другото детенце е здраво и хубаво бебе. „Докторката каза, че разбрали от гривничките, че децата може да са разменени. Много се разстроих. Започнах да плача. Ден и нощ, откакто разбрах това нещо,
не мога да спя, да се храня, нищо не ме вълнува.
Само за това мисля”, споделя жената.
Тя и семейството ѝ са отишли в СДВР, за да разберат резултатите от ДНК теста, който са си направили.
Министерството на здравеопазването се е самосезирало по случая с разменените бебета, съобщиха от пресслужбата на министерството.
Със заповед на министъра на здравеопазването
Асен Меджидиев започва проверка, която ще бъде извършена от Изпълнителната агенция „Медицински надзор“.
Районната прокуратура разследва информация в медиите за разменени бебета в АГ болница в София. От държавното обвинение съобщиха за БТА, че досъдебното производство е започнало преди седмица по сигнал от столичната полиция.
Разследването се води по текста в НК, според който,
ако някой умишлено замени малко дете, се наказва с лишаване от свобода до две години.
Досъдебното производство уточнява всички данни и обстоятелства, случили се в държавна болница.
Софийската районна прокуратура води разследване по случая с разменените бебета в столична болница.
В рамките на седмица са разпитани 28 души, иззети са и генетични материали, заяви пред журналисти заместник районният прокурор Иван Стефанов.
Нито една от двете майки не е отказала
да направи ДНК тест, уточни той.
„Установено е, че родителите в актовете за раждане на двете деца не съответстват, т.е., децата са разменени. Целта на разследването е да се установи в кой момент е станала размяната“, посочи той.
В момента и двете деца са при майките, с които са изписани. Дирекция „Социално подпомагане“ е в течение със случая и няма
данни някое от децата да се намира в опасност.
Гривните с номера са били правилно поставени на бебетата в болницата, но при двете жени са били разменени – именно заради това у едната майка се поражда съмнение дали е изписана с детето си.
По-рано стана ясно, че ДНК тест доказал как млада майка си е тръгнала от болницата с чуждо дете. Тя първа заподозряла, че два месеца гледа пеленаче, което не е нейното. Затова тя направила изследване, което показало, че е права. Районната прокуратура разследва случая. От държавното обвинение съобщиха за БТА, че досъдебното производство е започнало преди дни.