Сн. Sky News

Промените в климата основна тема на дискусиите в последния ден на срещата на Г-7

Очаква се финален документ и пресконференция на Борис Джонсън

Последен ден от срещата на  Г-7 като в центъра на дискусиите днес са промените в климата. Лидерите на най-богатите страни в света ще обърнат внимание на намаляване на въглеродните емисии и възстановяване на биологичното разнообразие.

Очаква се Великобритания, САЩ, Канада, Япония, Франция, Германия и Италия да се ангажират да редуцират почти наполовина емисиите си до 2030 г. спрямо нивата от 2010 г.

Специално обръщение към световните лидери ще отправи сър Дейвид Атънбъро, който се превърна в един от най-влиятелните гласове за защита на природата.

В събота на втория ден от срещата в английското графство Корнуол разговорите приключиха с барбекю на плажа. По-рано лидерите обсъдиха разпределението на ваксините по света и одобриха голям план за подкрепа на инфраструктурни проекти в по-бедните страни.

Европейският съюз има за цел да изнесе 700 милиона дози ваксина срещу Ковид-19 до края на 2021 г., съобщи в Twitter председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс.

Участвалия в срещата председател на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус информира журналистите, че световните лидери са обсъдили хипотезата за изпускането на коронавируса от китайска лаборатория и че трябва да се поиска от Китай по-голяма яснота по въпроса.

„Обсъдихме произхода на вируса“, каза Гебрейесус,„ние вярваме, че всички версии трябва да бъдат обсъдени и трябва да преминем към втория етап, за да установим действително произхода“, цитира агенцията думите на ръководителя на специализирана агенция на ООН в областта на здравеопазването.

Гебрейесус отбеляза, че почти 3,75 милиона души са починали в света от усложнения, причинени от инфекцията, и че от уважение към тези хора е необходимо да се установи „произходът на вируса, за да се предотврати това да се повтори“.

В края на май СЗО потвърди, че експертите на организацията ще подготвят предложения за нейния изпълнителен директор за провеждане на втора фаза от изследването на произхода на коронавируса.

Bъпpeĸи чe Бpeĸзит нe бeшe чacт oт oфициaлния днeвeн peд нa cpeщaтa нa въpxa, въпpocът бeшe пoвдигнaт вчера нa cpeщитe мeждy Джoнcън и лидepитe нa ЕС. Френският президент Еманюел Макрон в прав текст е заявил, че Великобритания трябва да поддържа споразумението за Брекзит, което е подписала.

Тази сутрин британските издания пък отбелязва друг момент от срещата на Г -7 – а именно нарушен протокол от страна на американската президентска двойка.

Джон и Джил Байдън са пристигнали след кралицата на Великобритания Елизабет II, което е недопустимо.

Според „Дейли Стар“ правилата предвиждат, че членовете на кралското семейство трябва да пристигнат последни и да напуснат събитието първи. Всички гости са длъжни да се съберат преди появата на кралицата.

Двойката Байдън обаче пристигна само няколко минути след като там бяха Елизабет II, принц Чарлз и принц Уилям и техните съпруги.

Въпреки това забавянето на американския лидер не се отрази на настроението на британската кралица. Тя разговаряше приятелски с гостите, включително с Байдън и съпругата му.

По-рано телевизионният канал ITV News публикува видео за това как американският президент се е „изгубил“ в ресторанта по време на срещата на върха на Г-7, очевидно след като не е могъл да открие съпругата си.

- реклама -