Проф. Пламен Киров: ПП-ДБ цели да блокира ВСС с противоконституционна идея
Промяна в закона за съдебната власт, с която Висшият съдебен съвет (ВСС), когато е с изтекъл мандат, или предстои мандатът му да изтече, да не може да избира председателите на Върховния касационен съд, Върховния административен съд и главния прокурор, са внесли депутатите от ПП-ДБ в Народното събрание.
Текстът е депозиран 1 август и е подписан от 12 от депутатите от ПП-ДБ, сред които Надежда Йорданова, Кирил Петков, Лена Бориславова, Николай Денков, Божидар Божанов и др.
Настоящият състав на ВСС е с изтекъл мандат от почти две години, но поради вина на народните представители, които така и не успяха да изберат членове на кадровия орган от парламентарната квота.
По повод на предложението за промяна в съдебния закон „24 часа“ потърси за коментар проф. Пламен Киров, който е шеф на катедрата по конституционно право в Юридическия факултет на Софийския университет и бивш конституционен съдия
– Проф. Киров, изненада ли ви предложението да се забрани на ВСС да избира шефове на върховните съдилища и главен прокурор, защото е кадровият орган е с изтекъл мандат?
– Не ме изненада. Неведнъж съм казвал, че неграмотни хора не бива да пипат конституцията. Видяхме какво направиха. Сега се опитват, без да променят конституцията, защото не могат, нямат необходимото мнозинство, да приемат противоконституционни закон.
Има решение на Конституционния съд (КС), в което се казва,
че когато е изтекъл мандатът на един конституционен орган, но не е излъчен нов състав, по вина на органа, който трябва да го излъчи, този орган продължава да си изпълнява функциите, защото в противен случай означава спиране на държавата. Ситуацията е брилянтно чиста.
Момчетата и момичетата в настоящия парламент имаха достатъчно време да стартират процедурата за избор на нов състав на Висшия съдебен съвет.
Те не го направиха. Те знаят, че ВСС е с изтекъл мандат. След като има решение на КС, че този състав с изтекъл мандат изпълнява своите правомощия, то не само, че може, но е длъжен да ги изпълнява по закон и по конституция. Тоест той е длъжен да стартира процедура за избор на главен прокурор.
Сега те какво искат да направят.
Да попречат на състава на ВСС да изпълни своите правомощия. Защо? Да бяха избрали нов състав и той, разбира се, да стартира процедура за избор на главен прокурор.
Защо не назначават нов състав, а забраняват на съществуващия да изпълнява своите задължения. Подчертавам задължения, защото правомощието е едновременно право и задължение.
Защо тогава не решиха и друг орган на съдебната власт,
чийто мандата от години е изтекъл – Инспекторатът към ВСС, да престане да си изпълнява функциите? Защо на ВСС се забранява, а не се забранява на Инспектората?
Струва ми се, че искат да увековечат временно изпълняващия главен прокурор на тази позиция. Ако това им е целта, да го заявят публично.
Освен това вместо да си изпълняват правомощията, те искат да приемат закони, които противоречат на решението на КС.
– Тъй като никой няма представа кога депутатите ще изберат членове на ВСС от парламентарната квота, може да се окаже, че шефовете на върховните съдилища и главния прокурор са на постовете си до далечно бъдеще?
– Затова казвам, че искат да увековечат и председателя на ВАС, и и.ф. главен прокурор на тези постове. Нека да направят първата стъпка, да стартират процедура за избиране на нов ВСС, на нов Инспекторат. Защо не го правят?
– Защото нямат мнозинство от 160 гласа.
– А имат мнозинство да приемат противоконституционни закони. Картината е потресаваща. Тези хора са вредни и колкото по-бързо изчезнат от политическия небосклон, толкова по-добре. Те искат да нарушават конституцията и законите. Правят го и най-лошото е, че им доставя удоволствие.
Затова и парламент, който отива в политическото небитие, защото отиваме на предсрочни избори, не трябва да бъде в мандат. Трябва мандатът му да се прекратява, защото виждате какви чудеса могат да сътворят, когато си затръгват от политическата сцена.
Ето това наблюдаваме днес. Така постъпиха и с президента на републиката, що се отнася до служебното правителство.
Ако Росен Плевнелиев беше президент никога нямаше да му ограничат правомощията по отношение на служебното правителство. Но понеже е Радев, дайте да му ограничим правомощията. По същия начин се опитват в момента, понеже има едни хора, които може би и против своята воля, трябва да изпълняват функциите на ВСС с изтекъл мандат. Но те са длъжни да изпълняват своите задължения и изведнъж със закон ще им забранят да ги изпълняват.
Това, което предлагат са intuitu personae текстове
(с оглед на личността) по отношение на тези 25 човека, които представляват ВСС. Никога не трябва в една демократична държава да се приемат закони с оглед на личността, на един или друг, който заема конкретен пост.
Отново казвам тези хора са вредни, но още повече са вредни за държавата и нацията, демонстрират остър дефицит на нормално мислене. Но това не ни изненадва, за съжаление.
източник: 24 часа