„Ако няма рязко влошаване на епидемичната обстановка, учебната година ще започне навсякъде на 15 септември присъствено. При влошаване на ситуацията има много възможности за гъвкава организация в училищата”. Това заяви министърът на образованието Николай Денков.
Директорите ще имат свобода да решават как да протече обучението, каза Денков. Възможно е то да се осъществи на две смени, като 50% от децата са вкъщи. Обмисля се и хибридна форма – 50% в клас, 50% вкъщи.
„Това, което сме поставил като условие, е при електронно обучение, ако не е всичко затворено, да има не повече от 50% от децата в училище”, добави Денков.
Когато децата имат някакви симптоми, те ще бъдат тествани веднага и ако се окаже, че са заразени с COVID-19 – ще бъдат изолирани, посочи още министърът на образованието.
„Ако имаме рязко покачване на процента на заразени ученици в дадено училище, тогава то ще бъде затваряно. Нашата задача е да има максимално присъствено обучение, но без да подлагаме на риск здравето на учениците и учителите”, категоричен бе той.
Вероятно тържества за първия учебен ден ще има навсякъде, заяви Денков. В училищните дворове може да се осигури дистанция, различните випуски може да не се засичат. Проблемът е как ще се развият нещата, след като децата влязат в клас.
„С експертите в здравното министерство имаме консенсус, че можем да освободим малко мерките за малките деца от 1 до 4 клас. Обсъждаме дали маските за тях да бъдат само в междучасията”, посочи министърът на образованието.
При влошаване на епидемичната обстановка в присъствена форма ще останат най-малките. Приоритетно по-дълго в училище ще бъдат задържани учениците, които имат важни изпити – 7-и и 12-и клас.
„Ако в училището има масова нагласа на родителите за това децата да се тестват, в момента границата е 90%, тогава децата ще се тестват, за да имаме ясна индикация, че училището е безопасно. Ако съгласните родители са по-малко, става безсмислено. Децата ще се тестват ежеседмично. Обсъждаме варианти как точно ще става това”, посочи още той.
Източник: НОВА