Донка Байкова

Проф. Байкова пред Flashnews: Към поста пристъпете постепенно, пречистете душата и тялото

Байкова

Как да постим правилно, без да навредим на здравето си? Какво е позволено да се яде и как е най-добре да се приемат храните, ето съветите на специалиста по хранене и диететика проф. д-р Донка Байкова, дадени специално за Flashnews. 

– Проф. Байкова, следващата седмица започва Великденският пост. Какво трябва да направим тази седмица, ако искаме да спазим поста?

– Двата Велики поста – Коледният и Великденският, са най-дългите. Като Великденският по продължителност превишава и Коледния. Християнската културна институция повелява пречистване на в духовен план на човешкото тяло – да се откажем от някои съблазни. Но и човешката физиология се вмества съвсем съвършено в тази повеля на християнската културна институция. И се получава много добре заради детоксикиращия ефект при вегетарианския модел на хранене през настоящата и следващите пет седмици.

диета

След Месни Заговезни, което беше вчера, трябва вече да изключим от менюто си месата. Но за да не бъде стресово за организма, не бива изведнъж да се премине на вегетариански модел на хранене. Сега трябва да изоставим обичайното за зимата свинско месо и да забравим за момент за родните кулинарни шедьоври като свинско със зеле, капама. През настоящата седмица имаме възможност да консумираме на воля риба, яйца и млечни продукти. Те да са гарнирани богато с всички видове растителни храни – картофи, зърнени храни, бобови храни, зеленчуци и плодове. И след Сирни Заговезни – идващата неделя, ние ще преминем наистина към изключване на четирите белтъчни групи храни. А именно – месото, рибата, яйцата и млякото. Така че на Сирни Заговезни последно можем да си хапнем баница със сирене и яйца. Или пък един рибник – баница с риба. Чак на Благовещение ще можем да консумираме риба. И всички ние с удоволствие ще го направим.

– Какво може да ядем по време на строгия пост?

– Това е началото на пролетта и целта е да се направи детоксикация на разградните продукти на белтъчната и мастната обмяна, с която сме се пренаситили в студения период. При ниските температури ние консумираме по-високо калорични храни, за да ни предпазват от простуда. Но сега е време да ги изхвърлим тези органични и токсични вещества. Добре е да алкализираме вътрешната среда на организма. Това става с много повече зеленчуци и плодове, отколкото досега.

диета

На първо място използваме сезонните и чакаме да се появят пролетните. Тъй като има смяна на климатичните условия, имунната ни защита изисква прием на пълноценни белтъчни продукти. Растителните храни са дефецитни на определени аминокиселини. Поради това възможността им да се включват в тъканната протеинова синтеза е ограничена. Затова трябва да се приемат едновременно зърнени и бобови растения, за да се балансират протеините, които да повишат имунната система.

диета

На второ място – желязото. Някои зърнени и бобови храни могат да снабдят организма с желязо. Например – киноа, елда гречка, просо, леща, боб, ядкови плодове, семена – ленено, сусамово, чиа. Сусамовото семе, групата на бобовите храни, пълнозърнестите – паста, ориз, булгур, са богати на калций.

диета

За да ги усвоим, трябва да ги гарнираме в два пъти по-големи от обичайните количества плодове и зеленчуци. На фона на много течности. През последните години канонът търпи развитие, което означава, че може да се включат мекотели като раци и миди, както и пчелни продукти.

– Кои хора не бива да спазват поста?

– Деца, юноши и хора в златната възраст. Защото техните адаптационни механизми към условията на околната среда са ограничени, а при децата и юношите продължават да се развиват. А и хората, които скоро са претърпели инциденти, хирургически операции, както и са били болни от вирусни инфекции.

диета

– Ако се почувстваме зле по някаква причина, добре ли е да преустановим поста?

– Всичко е индивидуално. Не бива да се прави, ако е в ущърб на здравето. След консултация с личния лекар можем да преценим какво да правим.

диета

Може и да постим една седмица в началото и една седмица в края на поста. Така ще спазим традициите, както и собствения си статус. Захранването също трябва да се прави нестресово и не бива още първия ден да се нахвърлим на яйцата, козунака и агнешкото месо. И тогава трябва да се прави стъпка по стъпка.

- реклама -