Нотър Дам

Продължават да ремонтират „Нотър Дам“ дори след официалното й откриване

Продължават да ремонтират „Нотър Дам“ дори след официалното й откриване

Камбаните на „Нотър Дам“ отново бият, но скелето, което все още стои по външната част на катедралата, озадачава парижани, които се питат дали грандиозното ѝ откриване след пожара, планирано за 7 и 8 декември,

не е по-скоро символично, отколкото реално, съобщава АП.

Когато френският президент Еманюел Макрон инспектира възстановителните работи в петък, при последната си обиколка на строителната площадка, той ще види обновения интериор със собствените си очи. Но той няма как да пропусне и строителните работи и

крановете, които загрозяват външната част на почти 900-годишния паметник.

Ден след пожара през април 2019 г., който унищожи шпила и покрива, Макрон обеща, че „ще възстановим катедралата, за да бъде още по-красива, като искам тя да бъде завършена до пет години“.

Реалността се оказва по-сложна.

Докато вътрешността ще бъде готова да приеме посетители и вярващи на 8 декември за първи път от 2019 г. насам, скелето в основата на възстановения шпил ще остане до 2025 г. и още три години от източната страна на паметника, заяви този месец пред Асошиейтед прес Филип Жост, който ръководи реконструкцията.

Пожарът и възстановяването, които превърнаха катедралата

в забранена за посещение зона, оставиха буквално дупка в сърцето на Париж и много местни жители копнеят тя да бъде запълнена с повторното откриване.

Някои от тях обаче са очаквали паметникът да изглежда толкова непокътнат отвън,

колкото според официалните лица отново изглежда отвътре. В бюджета за реконструкция остават неизразходвани средства в размер на около 140 млн. евро – показател за мащаба на работата, която предстои да бъде извършена. Все още има кранове и импровизирани съоръжения за работниците – душове, съблекални и други подобни. Макар че голяма част от скелето е премахната, тонове от него остават по фасадата.

„Това е неприятна гледка“, казва Ан Льоклер, 54-годишен адвокат, и добавя: „Имам чувството, че проектът е наполовина завършен.“

Жан-Батист Льофевр, пенсиониран 65-годишен учител, припомни желанието на Макрон за петгодишно завършване и се запита дали с откриването не се бърза преждевременно, за да му се угоди. Вторият и последен мандат на Макрон приключва през 2027 г.

„Това е политика и той иска да я завърши, докато все още е президент“,

предположи Льофевр. „Какъв е смисълът от такова голямо откриване, когато ремонтът дори не е завършен?“, попита учителят, като направи жест към един кран – „Прилича на строителна площадка!“

Всъщност „Нотр Дам“ наистина е строителна площадка от години

– дори преди пожара. През 2019 г. вече е имало скеле за предходна реставрация, която не е била завършена заради пожара от 15 април. След това тази структура от разтопен, усукан метал трябваше да бъде изрязана, преди изобщо да започне възстановяването.

Едни от най-тежките щети бяха нанесени на покрива на средновековния паметник

и неговата гъста решетка от дървени греди, толкова сложна, че беше наречена „гората“. Пламъците събориха и шпила, като изпратиха овъглени отломки във вътрешността на катедралата.

Архитектурни експерти твърдят, че темпото на реставрация е забележително,

особено като се имат предвид ограниченията на правилата за безопасност през 21-ви век и необходимостта от историческа точност.

Историците също призовават към търпение, като напомнят на критиците,

че първоначалното строителство на „Нотр Дам“ е продължило близо 200 години, започвайки през 1163 г.

„Реконструкцията на „Нотр Дам“ е знак за надежда за всички“, казва преподобният Оливие Рибадо Дюма, ректор на катедралата.

Първоначалните надежди за пълна реставрация до 2024 г. намаляват, след като пандемията КОВИД-19 забавя работата. Покойният генерал Жан-Луи Жоржелен, бивш ръководител на реконструкцията, смекчи очакванията през 2023 г., като заяви, че повторното отваряне ще бъде „частично“.

Канцеларията на президента Макрон определя възстановяването

като триумф на френското майсторство, сравнявайки го с други национални събития като Олимпийските игри в Париж.

Обиколката му на паметника в петък ще бъде седмата му след пожара.

От президентството казват, че той ще види блестящите бели покрития на обновената каменна зидария, сводовете, възстановени с прецизност според оригиналния им дизайн от XIII в., и отново сияещия златен кръст в олтара.

Стенописите, включително тези в параклиса „Сен Марсел“, отново са толкова живи и цветни, както при първото им изписване, а скулптурите на Луи XIII и XIV блестят с освежени цветове, казват те.

След церемонията на 7 декември, на която Макрон

ще произнесе реч в преддверието на катедралата, на следващия ден ще бъде отслужена тържествена литургия, която ще ознаменува завръщането на катедралата към обществения живот.

Обществеността ще бъде посрещана до 22:00 ч.

през първата седмица, като входът ще бъде безплатен, но с предварителна регистрация. След това литургиите ще започнат по изцяло възобновен нормален график от 16 декември.

Архиепископът на Париж Лоран Улрих очаква, че „Нотр Дам“ бързо ще надмине броя на посетителите си отпреди пожара. Той говори за 15 милиона гости годишно – изглежда уверен, че за повечето от тях незавършената работа няма да бъде кардинално разочарование.

- реклама -