Правителството ще насърчава компаниите да стават публични.
Това ще става с ваучери до 100 000 лева за листване на Българската фондова борса (БФБ). Парите за това ще дойдат от ОП „Иновации и конкурентноспособност“.
Това заяви днес икономическият министър Емил Караниколов при представянето на икономическите приоритети от Управленската програма на правителството за периода 2017-2021 г., одобрена тази сряда в МС. Програмата обхваща 20 области, 65 приоритета и 902 мерки.
Планирано е намаляване на административните тежести, подкрепа за развитие на индустриалните и икономическите зони, повишаване на конкурентноспособността на българската икономика, засилен ефективен средприватизационен контрол, подкрепа за развитието на капиталовия пазар, подчерта Караниколов.
При намаляване на административните тежести всяка министерство ще извършва анализ с цел облекчаване времето и разходите на гражданите и бизнеса.
В министерството на икономиката бяха оптимизирани 113 от административните услуги, по 67 от тях се намаляват таксите, за 21 услуги напълно отпада събирането на такси, по 14 от тях документите ще бъдат събирани по служебен път, а 8 от услугите напълно отпадат. До средата на септември всяко министерство трябва да предостави анализ за всеки един ресор.
Предстои пускането на програма „Иновации и конкурентноспособност”. Допуска се ваучерова система за вписване на патенти, ще се облекчат и административните тежести по нея. Предстоят също законови промени за следприватизациянния контрол, ще се контролира дали администрациите отчитат всичко по концесиите, отбеляза министърът.
При капиталовият пазар се насърчават също инвестициите. В началото на следващата седмица предстои среща с представители на БФБ, ще се стимулира компаниите да стават публични, има добър диалог с бизнеса, отчете министърът. В момента се обсъждат и теми , свързани с работната сила, за привличане на работна ръка от чужбина. Престои учредяване и на стартъп общността, за да са национално представени, съобщи Караниколов.
Има различни мерки за облекчаване на инвеститорите, които важат за абсолютно всички инвеститори, отговори министърът на въпрос на медия. За големите инвеститори ще има облекчения и още стимули, посочи Караниколов.
При индустриалните зони досега продавахме като начало терени на инвеститорите, а отсега първо ще изграждаме инфраструктура, а чак след това ще им предлагаме терените.
Към момента разговаряме за нови индустриални зони в Ловеч, Кърджали и Стара Загора.
Има засилен интерес към икономическите зони у нас, надяваме се да привлечем допълнителни инвестиции, посочи министърът. Към момента се работи активно по индустриална зона „Божурище”, осигуряваме жп терминал, предвижда се да има и гара там, каза министърът. Развиваме и индустриална зона „Видин”, продължи Караниколов. Работим за създаване на индустриална зона в Кърджали, вече има и интерес към този проект, каза той. Предстоят срещи в Ловеч, в Стара Загора по същата тема.
Сключихме договора с Македония – основните ни дейности с македонците са основно за свободно движение на стоки и хора, активизираме големите инфраструктурни проекти, посочи той.