Президентът на Иран Ебрахим Раиси и дипломат №1 на страната Хосейн Амир Абдолахиан са загинали при катастрофата с хеликоптер. Това съобщи иранската агенция Мехр, цитирана от Ройтерс.
Същото заяви малко по-рано пред Ройтерс и неназован официален представител на Ислямската република.
Хеликоптерът на Раиси се разби вчера в труднодостъпен район в Северозападен Иран. Според ирански медии на снимки от мястото се вижда, че машината е катастрофирала в планински връх.
Пред Ройтерс ирански представител е казал, че хеликоптерът е изгорял напълно при катастрофата. А надеждите Раиси да бъде намерен жив са малки.
Операцията по издирване и спасяване беше затруднена от трудния терен в района и неблагоприятните атмосферни условия.
В същото време от посолството на държавата у нас обявиха, че Раиси и Абдолахиан са убити.
„Президентът Раиси, заедно с външния министър Хосеин Амир-Абдолахян,
губернатора на Източен Азарбайджан Малек Рахмати, Имамът на петъчната молитва Мохамад Али Але-Хашем и няколко други пътници бяха убити в катастрофа с хеликоптер“. Това съобщиха от дипломатическата мисия, цитирани от „Труд“. Оттам обаче не уточниха на какво се основават твърденията, че катастрофата не е била случайна, а в резултат на умисъл. В последствие обаче беше пуснат пост, в който формулировката е, че „загинаха мъченически в катастрофа с хеликоптер в северозападен Иран.“
Малко по-късно Ройтерс обяви, че Израел категорично отрича намеса.
„Израел не е замесен в смъртта на иранския президент Ебрахим Раиси, загинал в хеликоптерната катастрофа заедно с няколко негови приближени“. Това заяви израелски служител пред Ройтерс, цитиран от БТА. „Не бяхме ние“, каза служител, пожелал анонимност.
Ройтерс определя Раиси като хадлайнер. Той е смятан за възможен приемник на Върховния ирански духовен лидер аятолах Али Хаменей, който подкрепя политиките му. Шейсет и три годишният Раиси беше избран на президентския пост през 2021 г. От заемането на длъжността разпореди затягането на законите за морала,
беше начело на кървавото потушаване на антиправителствените протести
и държеше твърда линия в ядрените преговори със световните сили.
Катастрофата идва в момент на нарастващо недоволство в Иран около редица политически, социални и икономически кризи. Иранската теократична власт е под международен натиск заради спорната ядрена програма на Техеран и
заради задълбочаващите се военни връзки с Русия
по време на войната с Украйна.
От нападението на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври и израелската операция в ивицата Газа
конфликти с участието на свързани с Иран групи
избухнаха на много места в Близкия изток.
Историята на Израел и Иран -от съюзници до заклети врагове
Раиси беше на границата с Азербайджан. Там заедно с азербайджанския президент Илхам Алиев откри язовир, изграден като съвместен проект на двете страни. Хеликоптерът му се разби на връщане от церемонията, съобщава БТА.