Народното събрание

Скандал в НС! Правната комисия бойкотира предложението на ГЕРБ за мажоритарния вот

Всички срещу ГЕРБ на извънредното заседание на правната комисия към НС, свикана да обсъжда проекта за промяна на Изборния кодекс и въвеждане на мажоритарна система.

Депутатите предложиха новият начин на гласуване да влезе в сила още на изборите напролет

Проектът беше внесен вчера в деловодството на Народното събрание. Документът е реакция на политиците от проведения преди два месеца референдум. Той предвижда да се формират 240 изборни района в страната. Районите пък да бъдат формирани от президента. А на балотажа да се борят двамата кандидати, взели най-много гласове от първия тур. Гласът на българите в чужбина да се отчита по постоянния им адрес у нас. Предложението беше за субсидия от 0 лева. Както и ако депутат бъде избран за министър, неговото място да остава празно.

Промените в изборната система бяха единствената точка в заседанието

Членовете на комисията обаче отхвърлиха предложения дневен ред, като гласуваха с 10 на 6 гласа срещу него.

Част от гласувалите против се мотивираха, че точката е била включена в понеделник рано сутринта и не е имало време за обсъждане.

„Нека напомня, че до края на работата на 43-тото Народно събрание остават 4-5 пленарни дни. Ако ГЕРБ толкова искаха да се приемат промени в Изборния кодекс, да бяха организирали достатъчно дълъг публичен дебат, вместо да го внасят вчера. Защо подадоха оставка? Щеше да каже премиерът, че вотът на гражданите му е мил и да следвате процедурата, а не да пропилявате мандата“, коментира по време на заседанието на правната комисия Димитър Делчев, член на комисията от Реформаторския блок.

Георги Кадиев, който също е вкарал промени в изборната система, заяви:

„Това е толкова срамно, че направо не мога да си го представя. Вземете се малко в ръце!“ е се крийте зад това, че не приемате дневния ред, бламирате 2,5 млн. души“.

„Променяте очевидно тактиката. Ако искате да си тръгнете мълчаливо и с едно вдигане на ръка, мисля, че това наистина не е държавническо“, коментира Данаил Кирилов, председател на правната комисия, ГЕРБ.

Можехте да не пропилявате три месеца в това да чакате нещо да се случи и да вкарате Изборния кодекс в последния момент“, контрира Димитър Делчев от Реформаторския блок.

„Не очаквам от вас подкрепа, ние ви подкрепяхме за антикорупционния закон. Сега дори не дойдохте“, репликира Данаил Кирилов от ГЕРБ

„Не се правете на защитници на народа, обърна се той към представителите на ГЕРБ. Какво стана с антикорупционния закон? Внесохте ли го за второ четене, както направихте с изборните правила? Това са двойни стандарти. Една година преди избори не се променят правилата и вие го знаете“, категоричен бе Делчев.

„Неприемането на дневния ред на правна комисия е процедурен прецедент“ – коментира Кирилов след провалената комисия. Той добави, че ще обсъди с администрацията на парламента дали има възможност да бъде внесен законопроект в пленарна зала, без да е обсъждан на правна комисия.

Според Явор Нотев от „Атака“ заседанието е недостоен панаир за българския парламент. Мажоритарната система не е справедлива. При нея голяма част от избирателите остават непредставени, смята депутатът.

Според социалиста Чавдар Георгиев предложението за промени в Изборния кодекс е популизъм от страна на ГЕРБ във връзка с предстоящите избори.

Да слушам политически палячовци, по-скоро шоумени, които се опитват да ме учат на демокрация просто е недопустимо, засегна се червеният депутат. Защо ние трябва да ставаме участници в такъв фарс, попита Георгиев. Според него хората били подведени от едни шоумени за референдума.

От „Шоуто на Слави“ обявиха, че депутатите прилагат елементарна хватка.

- реклама -