смъртността, коронавирус, инфекция, пандемия, мерки
сн. БГНЕС

„Правим едно и също и очакваме различни резултати“: Смъртността от COVID у нас ще остане висока

Смъртността в България остава висока, въпреки че броят на новите случаи на коронавирус е намалял. Това отчете в студиото на Нова телевизия общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова. По думите ѝ държавата е допуснала грешки в управлението на COVID кризата и не се говори за ваксинация.

„Правим едно и също и очакваме различни резултати. Неглижираме мерките, отричаме съществуването на вируса, отричаме пандемията и поставянето на ваксините. Крием се, когато се разболеем, за да не влезем в карантина. Това са реалните последици от неглижирането на ситуацията. Фактът, че не признаваме, че вирусът съществува, не го прави да спре да се развива”, обобщи медикът.

Високата смъртност у нас д-р Николова отдава на това, че не се търси помощ.

„Има много хора, които са положителни – изследват се вкъщи, не се обявяват, не търсят лекарска помощ, а когато се влошат – тогава вече отиват в болница в много тежко състояние”, смята тя.

Медикът коментира и съвпадането на COVID кризата с изборите у нас.

„Всеки иска да угоди, да каже, че е много добре – няма криза, няма нужда да се носят маски, няма да ви контролираме. И какво се случва в крайна сметка – пациентът стига до болницата – места няма, ние се задъхваме, системата се пренатоварва, но всички други са добри”, посочи още д-р Николова.

По думите ѝ първото, което трябва да направи новият здравен министър, следва да е свързано с ваксинацията срещу коронавируса.

„Имаме заболяване, което можем да предотвратим. Идват празници, ваксинирайте се, за да можем да ги изкараме спокойно”, призова общопрактикуващият лекар.

Лекарството няма да е панацея

Лекарствата срещу COVID-19 няма да бъдат панацея и не може да се разчита изцяло на ефекта им. Имат обещаващ ефект при по-възрастните, хронично болните или тези с поне едно придружаващо заболяване. Ефикасността им е най-висока, когато се приемат в първите дни от началото на инфекцията, до 5 дни максимум от началото на симптомите. Обсъжда се висока цена на тези медикаменти.

Това каза в студиото на БНТ доц. Снежина Михайлова, имунолог в Александровска болница.

По думите ѝ няма установена терапия при лечение на коронавируса, която да се прилага и да е високоефективна, като дори Ремдесивирът и кръвната плазма в някои случаи не сработват.

„До момента наистина най-ефективно се оказва ваксината. В момента доминира Делта вариантът. Все още няма настъпване на грипна епидемия, приветствам поставянето на противогрипна ваксина“, допълни доц. Снежина Михайлова.

По думите ѝ няма противопоказание да се постави противогрипна ваксина преди или след имунизация срещу COVID-19, като трябва да има отстояние минимум две седмици между двете ваксинации. Двете инфекции в началните етапи протичат сходно – температура, отпадналост, болки в гърлото, поясни доц. Снежина Михайлова.

Според нея загубата на вкус и обоняние вече не е толкова често срещан симптом. Ефектът от въвеждането на зеления сертификат ще се види по-нататък във времето, затова и тази вълна е толкова продължителна, каза още доц. Снежина Михайлова.

- реклама -