Посрещнаха с питка и мед спасителите от Турция, жертвите вече са над 28 000. С питка и мед посрещаха първите български спасителни екипи, които се прибраха от Турция. Те кацнаха на Летище София с двата военни самолета „Спартан“.
На борда бяха планински спасители
от Българския Червен кръст (БЧК), аварийното спасително звено на Столичната община, както и кучета – спасители, които участваха в издирването на оцелели след земетресенията в Турция и Сирия.
„Работихме на много трудни места. Сгради на 15-16 етажа се бяха сринали със земята“, разказа Стефан Георгиев от аварийното звено на Столична община, който заедно с колегите си е помагал в град Адана.
„В момента имаме екип там, който ни смени.
Очакваме информация от тях и ги очакваме живи и здрави вкъщи“, посочи още той.
„Първият екип от целия ЕС, който замина, бяха нашите момчета. Прибраха се живи и здрави. Най-важното е, че те са много добре подготвени и обучени“, сподели пред журналисти кметът на София Йорданка Фандъкова.
Междувременно по последни данни след
катастрофалните земетресения: Над 28 000 са жертвите в Сирия и Турция. В Турция жертвите са вече 24 617, а в Сирия загиналите са 3574
Катастрофалните земетресения в Турция, засегнали тежко и Сирия, са отнели живота на над 28 000 души, предаде Франс прес, като се позова на данни на местните власти на двете страни, предаде БТА.
В Турция жертвите са вече 24 617, а в Сирия загиналите са 3574.
Според Световната здравна организация 26 милиона души в двете страни може да са били засегнати от трусовете. Организацията отправи призив за събиране на 42,8 милиона долара за бедстващите.
Хуманитарни организации са обезпокоени от появата на холера в Сирия.
Сирийското правителство разреши в петък
доставката на хуманитарна помощ в цялата страна, в това число и в бунтовническите райони, в които 5,3 милиона души рискуват да се окажат без подслон.
За първи път от 35 години насам бе отворен и пропускателен пункт между Турция и Армения за доставка на хуманитарна помощ за Турция.
Същевременно в Хатай въпреки студа изпод
отломките на рухнала сграда след 140 часа бе спасено 7-месечно дете на име Хамза. Според турски медии 2-годишно момиченце на име Ася, също е било спасено в Хатай. Спасени са били и 70-годишна жена на име Мнексе в Кахраманмараш, както и 35-годишната майка Йозлем и дъщеричката ѝ на 6 годинки Хатидже в Адъяман.
Междувременно паркинги, стадиони и спортни зали
в Южна Турция вече са превърнати в импровизирани морги, където хората издирват близките си.
Близо 32 000 души са мобилизирани в спасителните операции в Турция. В района са разположени и над 25 000 турски военни, които също помагат.