Португалия - Чехия
Снимка: x.com/EURO2024

Португалия обърна драматично Чехия с гол в края

Португалия обърна Чехия с 2:1 на Евро 2024 с късен победен гол, дело на Флавио Консейсао. Синът на Серджо Консейсао се разписа за първи път за иберийците. По-рано в тази група Турция победи Грузия с 3:1.

Иначе капитанът на Португалия Кристиано Роналдо постави нов рекорд с участието си на шесто поредно европейско първенство. Освен това постижение той държи и рекорда за най-много голове и мачове на еврофинали. Роналдо има 14 гола и вече 26 мача. Рекорд постави и Пепе. На 41 години и 113 дни той стана най-възрастният участник в историята на турнира. До момента рекордьор бе унгарският вратар Габор Кирай, който игра на 40 години и 86 дни при поражението от Белгия в осминафиналите на Евро 2016.

Иначе двубоят беше абсолютно равностоен, но Португалия наказа грешките на съперника си. След 0:0 през първото полувреме чехите откриха в 62-та минута. Владимир Цоуфал подаде на Лукаш Провод на границата на наказателното поле и халфът на Славия Прага изпрати топката с десния си крак покрай Диого Коща за 1:0.

Португалците отговориха шест минути по-късно. Нуно Мендеш свали центриране във вратарското поле и Станек отби удара, но изпрати топката право в крака на Робин Хранак. Топката влетя в мрежата за автогол за 1:1.

Малко преди края на редовното време Роналдо удари греда. Резервата Диого Жота вкара гол, но той беше отменен заради засада. Друга резерва обаче се превърна в големия герой за Португалия. Франсиско Консейсао се възползва от грешка на Хранак, който му заложи топката в близост до вратата на чехите след центриране и нападателят на Порто се разписа във втората минута на добавеното време за крайното 2:1.