Няма защо новият президент Румен Радев да се извинява на депутите за репликата, че им остава една седмица. Начинът, по който това беше казано, не беше правилен, но основната му цел беше да посочи датата на разпускане на Народното събрание и датата, на която ще се проведе предсрочен парламентарен вот.
Така политологът Димитър Ганев от Изследователския център „Тренд“ коментира пред Flashnews горещата политическа тема от деня. Според Ганев служебният премиер ще бъде човек на диалога, който ще има профила на проф. Огнян Герджиков. Вижте още:
– Г-н Ганев, какъв е първият Ви коментар за речта на Румен Радев?
– Нищо изненадващо не видях в речта, той посочи приоритети, но трябва да имаме предвид, че тези приоритети са по-скоро в прерогативите на изпълнителната власт, а президентът е с доста ограничени правомощия в това отношение. И дори да е начертал някаква програмна реч, то много малко от тези неща той ще може реално да направи или да подпомогне по някакъв начин. В залата се наблюдаваше едно конфронтационно поведение, може би и в следствие на репликата, че им остава още само една седмица, но на това не бива да се отдава прекалено голямо значение, защото сме в рамките на кампания вече и всъщност тази поляризация е съвършено нормална в такъв момент и в такава политическа обстановка.
– Според Вас успя ли Румен Радев да очертае приоритетите, както го призоваваха публично – за НАТО, ЕС, Русия?
– Относно НАТО и ЕС Радев винаги е повтарял, че НАТО и ЕС са партньори и организации, които не подлежат на съмнение и не се поставя под въпрос членството ни в тях. Нюансът с Русия е по-любопитен. Аз и не очаквах да се говори за санкции, защото това е реч, която е по-скоро програмна, но без Радев да иска да се конфронтира с обществото или с политическите сили по някакъв начин. Трябва да имаме предвид обаче следното – за Румен Радев ще бъде много по-лесно да бъде в по-нюансирана позиция спрямо Русия и да има по-проруска реторика в сравнение с президента Плевнелиев.
– Защо?
– По простата причина, че международната ситуация се смени. Утре е инагурацията на президента Доналд Тръмп в САЩ, който говори за ревизия на отношенията между Вашингтон и Москва, за едно затопляне на отношенията. Дори вече се произнасят фрази, „забранени“ допреди няколко месеца, а именно – признаване на Крим и падане на санкциите срещу Руската федерация. В този смисъл, на Радев ще му бъде много по-лесно, защото няма да бъде президент в тази тежка и напрегната ситуация, която беше между Европа и Русия, и като цяло между Запада и Русия в последните три години.
– Депутати поискаха извинение от Румен Радев за репликата му, че им остава една седмица. Сбърка ли той тук и трябва ли наистина да се извини?
– Вижте, може би просто начинът, по който това беше казано, не беше правилен и имаше момент, в който можеше някои хора да се обидят, но според мен основната му цел с тази реплика беше да посочи датата на разпускане на Народното събрание и датата, на която ще се проведе предсрочен парламентарен вот. В първия случай вече е ясно, че това ще бъде 26 януари – тогава ще бъде разпуснат парламентът. И тъй като разпоредбите в Конституцията са, че служебното правителство провежда избори до 2 месеца след назначението си, това означава автоматично, че изборите ще са на 26 март.
– Обаче ГЕРБ поиска да са на 2 април…
– Не мога да разбера защо въобще се води този дебат – надали разликата от една седмица ще промени нещо…
– След като чухме речта на Радев и видяхме Огнян Герджиков отново в парламента днес, макар че той каза, че е присъствал като бивш шеф на Народното събрание, какви са шансовете Герждиков да е служебният премиер?
– Доколкото аз имам информация, вариантът проф. Огнян Гердиков да заеме поста, вече е отпаднал и се търси друго лице. Освен това самият Гердиков днес казва, че е в парламента в качеството на бивш и никакъв бъдещ няма да бъде. От много места чувам, че има ревизия на решението за Герджиков…
– А кой ще бъде тогава?
– Това, което знаем, е, че на проф. Огнян Герджиков е било предложено – това говори за една концепция за служебно правителство, която има Румен Радев, за една по-умерена линия, а не конфронтационна линия, защото проф. Герджиков не е човек, който поляризира мненията по някакъв начин и може да се счита за компромисна фигура. От умерена, либерална партия е, той самият е либерален човек и няма да се търси пряка конфронтация в служебното правителство с бившите управляващи, с ГЕРБ или с другите политически сили. Така че дори да не е Огнян Герджиков, мисля, че тази концепция не е сменена и ще се търси фигура, близка до този профил.
– Кажете, според Вас, кое е първото нещо, за което ще трябва да внимава Румен Радев? Кой е горещият картоф пред него сега?
– Провеждането на свободни и честни парламентарни избори – това трябва да е основната му задача сега и никаква друга не трябва да си поставя в този момент. Това е най-важното нещо, което трябва да направи.