Откриват експозиция по повод 150-годишнината от кончината на Апостола на свободата.
Икони на Георги Данчов-Зографина били дарени в манастира край Златна ливада по поръка на Левски Христо Христов Бич,
използван от Апостола на Свободата при обиколките му из България ще могат да видят жителите и гостите на Чирпан в експозиция по повод 150-та годишнина от трагичната му кончина,
съобщи директорът на местния исторически музей Нанси Маринова.
Артефактът е попаднал в музейните фондове преди две години като подарък от наследници на свещенник в село Винарово.
Според записания спомен Левски е подарил бича на Иван Танев, председател на тайния революционен комитет в селото при едно от идванията си там.
Според Нанси Маринова до момента няма намерени конкретни податки относно твърденията,
че Левски е поръчал на своя приятел и съмишленик Георги Данчов-Зографина да нарисува три икони за храма в манастира „Свети Атанасий“ кай село Златна ливада, където много път се е укривал в специално направеното за целта скривалище.
Тя обаче не изкючва това да е исторически факт предвид дългогодишната близост между двамата и намерените записки в тефтерчето на Левски с датите на пребиваването му в обителта.
Иконописецът и Левски се запознават на 24 май 1869 г., когато ационалреволюционерът отсяда в дома му и основава Чирпанския частен революционен комитет, чийто председател е Георги Данчов.
Домакинът на заверата изработва специален шифър за водене на тайна кореспонденция между революционните комитети в Тракия.
След залавянето на Левски участва в организация за освобождаването му като организира засади по пътя на Барон Хиршовата железница тъй като се смтало че ще бъде в съден в Цариград,
която обаче остава безуспешна.
За тази си дейност Георги Данчов е арестуван и заточен в Диарбекир (1873) с доживотна присъда, но три години по-късно успява да избяга в Русия, откъдето се завръща по време на Освободителната война.
Освен Васил Левски, Георги Данчов рисува серия портрети на български революционери и общественици:
Христо Ботев, Георги Раковски, Захари Стоянов, Стефан Стамболов, рисувал е и културни дейци от епохата на Възраждането и след Освобождението.
Днес на негово име са наименувани улици в България, изложбената зала в Чирпан.
От година насам чирпанлии са започнали да събират средства за откупуване на родната му къща,
която след приемането на закона за реституцията е на няколко пъти препродавана на частни лица