Български цар-светец почита днес Българската православна църква. На 2 май се чества паметта на свети цар Борис-Михаил, покръстител на българите. Той налага християнството и въвежда писменост в България.
Борис I е наречен равноапостолен светец, защото неговото дело в България и на Балканите се равнява на делото на първите апостоли. Той управлява от 852 до 889 г. и за кратко през 893 г.
Когато на престола му се възкачва неговият син Симеон, учениците на св. Кирил и св. Методий намират прием у нас. Борис, както и синът му Симеон, уреждат просвещението на българите в Охрид и тяхната книжовност.
България започва да се изгражда като религиозно-просветен център на Балканите и в началото на своя Златен век. Църковно-народен събор от края на 893 или началото на 894 г. решава българският език да замени гръцкия в богослужението. С това той става официален език на българската държава.
Имен ден днес празнуват Борис, Борислав и техните производни.
На сайта на БПЦ е публикувано житие на цар-Борис. От него разбираме, че архиереят, покръстил го е бил лично Цариградският патриарх Фотий. „Инок Никон Черногорец от XI в. пише в своето съчинение „Тактикон“: „Този Фотий е кръстил българския народ и царя им“. А сам Фотий след покръстването е написал послание „до пресветлия и възлюбен син Михаил“, в което пространно излага на покръстения християнската вяра и нравственост и което е първият катехизис на Българската църква. В това си послание светейшият Фотий назовава благоверния Борис „добро украшение на моите трудове“, „христолюбиви и духовни наш сине“, „благороден и истински плод на моите духовни родилни болки“. Явно, че светейшият Фотий е бил духовният отец на благоверния Борис-Михаил и сам със своите ръце е извършил над него тайнството свето Кръщение“, пише Светият Синод.
Източник: Стандарт