Знакови обекти от световното културно наследство може да изчезнат заради глобалното затопляне, предупреждавава ООН.
Доклад на екип от учени, ЮНЕСКО и Програмата за околната среда на международната организация показва „непосредствената и ясна” нужда от поставяне на дневен ред проблема с покачващите се глобални температури.
Изследването включва 31 природни и културни обекта в 29 държави. Обект на анализ е възможният ефект върху тях на климатичните промени.
Глобалното затопляне може да застраши места като островите Галапагос. Дивият живот там е заплашен както от стотиците хиляди посетители годишно и нелегалния риболов, така и от повишените нива и киселинност на океанските води, затоплянето и извънредните метеорологични събития.
По-топлите зими през последните години са заплаха за древната британска обсерватория „Стоунхендж”, защото те са причина за увеличаване на броя на къртиците, например. А те могат да подкопаят основата на камъните и да нарушат археологическия фундамент.
Сериозна е и опасността за шотландския островен архипелаг Оркни, чийто неолитни находища са застрашени от корозията на крайбрежните скали.
„Ако морските нива продължат да се повишават и бурите станат по-сериозни заради глобалното затопляне, огромна част от британското културно наследство ще бъде загубена”, твърди ученият Адам Маркам, който оглавява изследването, цитиран от „Индипендънт”.
Ерозията на бреговете заради промените в океанските води заплашва и Великденските острови.
Комплексът при Статуята на свободата в Ню Йорк пострада сериозно от урагана Санди и десетки милиони бяха похарчени за ремонти и защитни средства. Климатолозите предвиждат, че силата на подобни явления ще се увеличава заедно с глобалното затопляне.
Нивата на морските води заплашват места като Венеция, където вече са похарчени милиони за защита от наводнения.
„На всяко едно от тези места вече е видим ефекта от климатичните промени. Не навсякъде той е заплаха сега, но ще бъде в бъдеще”, допълва Маркам.