Кози ще помагат в битката срещу пожари в горите.
Състоянието на горите у нас не се е подобрило особено в последните няколко години. Тяхното стопанисване през активна лесовъдска намеса е силно снижено. Тази оценка направи в интервю за БНР доц. Георги Костов. Той е преподавател в Лесотехническия университет и бивш заместник-министър на земеделието.
По подбалканската линия изсъхват иглолистни насаждения от черен бор, алармира експертът.
Той отбеляза, че досега са наблюдавани подобни проблеми с белия бор – изкуствени насаждения отпреди 60-70 години, които
„по екологични, политически и други причини“
не са били подменени с коренна растителност. Сега отслабените вече дървета, засадени на неподходящи за тях места, са атакувани от гъби. Те ги унищожават, а това създава огромна опасност заради сухото горивно вещество.
„Това са хиляди хектари, с десетки хиляди кубически метра, което е открито горивно вещество. Когато преминат дъждовете, само малка искра отстрани може да докара пожара чак до билото на Стара планина“, посочи той.
Ландшафтът ще се промени. Тази растителност ще изчезне и по-добре да изчезне контролирано, заяви категорично доц. Костов. Според него в противен случай стихията на природата ще свърши тази работа.
„Най-опасни са тези иглолистни гори, в които под тях има храсти, т.нар. подлез.
При евентуалното влизане на някакъв огън, който влиза като низов пожар,
само по тревите, тези храсти се запалват, след това пренасят огъня по короните. Когато пожарът стане върхов, той създава огромни опасности, придвижва с ес голяма скорост и засяга всичко наред.“
Затова и проектът разработва иновативна задача – почистването на този „подлез“. Тъй като механичната обработка е скъпа дейност и материалът трябва да бъде изнесен от терена,
се експериментира с изпасване с кози –
„нещо, което е забравено от миналото и даже е забранено официално от законите“, разказа доц. Костов.
Обособена е специална площ, ограничена с електропастири, в която почистването да се извърши от козите.
Превенцията е много по-евтина от гасенето на пожари и възстановяването на екосистемите след това, напомни той.