Днес по-рано ще се стъмни, тъй като денят през есента намалява. В същото време по-късно ще съмне. Правилно е да се използват антонимите стъмва се/съмва се.
Глаголите често се използват в състава на устойчиви словосъчетания. Пример е стихотворението „Писмо“ на Никола Вапцаров: „За мен е ясно, както че ще съмне —/ с главите си ще счупим ледовете“.
„И без петел ще съмне“ – подчертава, че няма незаменими хора.
„И на нашата улица ще съмне“ – и за нас ще настъпят щастливи дни.
Припомням, че при степенуване на прилагателните имена и наречията се пише тире: по-рано, по-късно. Тире не се пише при степенуване на глаголи и съществителни имена.
Той е по юнак. Той по играе.
Това степенуване се среща по-рядко в речта.
Правилно е да кажем, че денят намалява. Не е правилно да кажем, че денят намаля.
Миналата седмица ви попитахме има ли грешка в следните изречения:
Поздравиха нашият колега Господин Иван Драганов за смелоста да участва в конкурсът, и за успешното представяне. Претстои нов етап от конкурса на, който Иван Драганов ще се яви с нов проект изработен от целия екип.
Прилагателното име нашият в изречението трябва да бъде с кратък определителен член поздравиха него. Съществителното господин не е име, затова се пише с малка буква в изречението. Смелостта се пише с двойно ТТ, смелост плюс определителния член ТА. Конкурсът също трябва да бъде с кратък определителен член – в конкурса. Запетаята пред съюза И е излишна. Има грешка в глагола предстои – представка пред и корен стои. Във второто изречение запетаята трябва да бъде пред предлога НА, тъй като той е част от сложния съюз на който. Запетая трябва да има пред миналото страдателно причастие изработен, което въвежда обособена част.
Тази седмица ви питаме има ли грешка в следните изречения:
Още преди да се стъмне трябваше да хвана влакът за столицата. Но много се зъбавих, защото ми пречеха голямите чанти, двата куфари и чадъра. На всичко от горе заваля дъжд и отпреде ми се образува локва.
Очаквам Вашите коментари под публикациите ни във Фейсбук! Благодаря на всички, които следят рубриката и се вълнуват от правописните правила.
Ако статията ви е била интересна, очаквайте продължението следващата седмица. Тогава ще разгледаме още интересни казуси и ще припомним правила за думи, които звучат ежедневно край нас.
Илияна Иванова – преподавател в частната школа Академия за отличници ЕЛИТ
https://www.facebook.com/AcademiaElit/