Предстои кампания за избор на президент и днес най-често задаваният въпрос е свързан с това кого подкрепят партиите и инициативните комитети. Често обаче в речта правилната форма на въпросителното местоимение кого се заменя с неправилната кой. Да припомним, че когато става въпрос за животни и предмети, местоимението кой се използва при всички случаи:
На кой стол да седна? На кой чин седиш?
Когато става въпрос за лица от мъжки род, трябва да знаем въпросителното местоимение каква синтактична служба изпълнява в изречението. Ако е в ролята на подлог, използваме кой:
Кой ще се кандидатира за президент?
Кой ще говори на предизборната среща?
Но ако местоимението е в позицията на допълнение, следва да използваме кого:
Кого подкрепят партиите?
За кого ще гласуваш на предстоящите избори?
До кого седиш в училище?
Най-лесно проверка се прави, като заменим местоимението с той или него: той = кой; него=кого.
Миналата седмица ви попитахме дали има грешка в следните изречения:
Още преди да се стъмне трябваше да хвана влакът за столицата. Но много се зъбавих, защото ми пречеха голямите чанти, двата куфари и чадъра. На всичко от горе заваля дъжд и отпреде ми се образува локва.
Правилната форма на глагола в първото изречение е да се стъмни. Съществителното име влакът трябва да бъде с кратък определителен член – да хвана него/влака. Има грешка в глагола забавих – представка ЗА и корен бавя. В прилагателното големите има променливо Я, което преминава в Е заради меката сричка след него – големите. Правилно е да се използва бройната форма двата куфара. Чадърът, ако е един, трябва да бъде с пълен определителен член: пречеха ми двата куфара и той/чадърът. Наречието отгоре се пише слято. Правилното наречие е отпред.
Тази седмица ви питаме има ли грешка в следните изречения:
Приятелят ми ме попита, с кой автобус ще ходя на работа, както и с кой колега имам среща преди началото на работният ден. Одговорих му, че възнамеряваме да пиеме кафе в парка пред офиса на зградата.
Очаквам Вашите коментари под публикациите ни във Фейсбук! Благодаря на всички, които следят рубриката и се вълнуват от правописните правила.
Ако статията ви е била интересна, очаквайте продължението следващата седмица. Тогава ще разгледаме още интересни казуси и ще припомним правила за думи, които звучат ежедневно край нас.
Илияна Иванова – преподавател в частната школа Академия за отличници ЕЛИТ
https://www.facebook.com/AcademiaElit/