Цветана Пиронкова
сн. БГНЕС

Цвети Пиронкова се класира за основната схема на Аустрелиън Оупън

Първата ракета на България Цветана Пиронкова се класира за основната схема на Аустрелиън Оупън. Тя победи рускинята Маргарита Гаспарян с 6-3, 7-5 за 85 минути игра в последния кръг от квалификациите за турнира от Големия шлем.

Преди това спортист номер 1 на България за 2020 година постигна победи над южнокорейката На-Ле Хан с 6-0, 3-6, 6-1 и японката Киока Окамура с 6-0, 6-1.

Пиронкова започна отлично срещата в Дубай и взе откриващите три гейма. Рускинята обаче отвърна с три безответни гейма и изравни на 3-3. Цвети успя да спре серията на Гаспарян, за да поведе отново с 4-3. В осмия гейм Гаспарян поведе с 30-15, но българката отвърна с три поредни точки и пробив за 5-3. Той се оказа решаващ за изхода от първия сет, защото пловдивчанката спечели последвалото си подаване, а с това и тази част с 6-3.

Във втория сет Гаспарян успя да дръпне в резултата с 3-0. След това Цвети взе инициативата и изравни на 3-3. Последваха разменени спечелени подавания до 5-5. Тогава Пиронкова успя да стигне до пробив и да сервира за мача. На собствено подаване българката затвори мача от петата си възможност.