Пациенти с тежки белодробни болести вече ще използват безплатно кислородолечение у дома
Пациентите с някои тежки белодробни болести вече ще могат да ползват безплатно кислородолечение в домовете си. Това ще се случи от следващата година, съобщи председателят на
Българското дружество по белодробни болести проф. Диана Петкова.
Борбата със социално значимите болести е акцент на деветия конгрес на белодробното дружество, който се проведе в курорта Златни пясъци край Варна.
В научната програма на конгреса, съставена от председателя на научния комитет
доц. д-р Явор Иванов, се включиха лектори от Полша, САЩ, Канада, Италия, Австрия, Швейцария, както и водещи представители на българската пулмологична наука, които споделят своя опит и отговарят на въпросите на младите български медици.
Проф. Петкова заяви, че България е останала единствена държава
в Европейския съюз, която не заплаща домашното кислородолечение на болни с дихателна недостатъчност, фиброза, Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) и други тежки диагнози.
От догодина те ще получават стационарни кислородни концентратори.
Заедно с концентраторите болните ще получават и бутилка с кислород, което ще им дава възможност да излизат от домовете си.
По време на конгреса проф. Петкова посочи, че основна грижа на Българското дружество по белодробни болести са младите хора.
„Нашето дружество влага много усилия в тази посока – да предадем нашите знания на младите специалисти. Всяко година организираме поне по два курса за повишаване на тяхната квалификация,
като се стремим да каним за лектори най-добрите
– националните експерти по различни интернистични специалности – кардиолози, хематолози, гастроентеролози, които да им преподават знанието във вътрешната медицина. В Европа тясната специалност няма висока стойност, ако преди това нямаш специализация по вътрешни болести.
Затова в тези курсове ние се стремим да им дадем най-важното в тази посока
– да имат сензори и за други заболявания. Абсолютно безплатно организираме тези курсове за нашите млади специализанти. Тази година посветихме лятното ни училище на функционалното изследване на дишането с водещ проф. Юрг Лойпи.
Трябва да изкажем благодарност на Медицинския университет
– Варна, защото това обучение беше подкрепено от университета и се проведе под егидата на ректора проф. д-р Димитър Райков, тъй като когато научно дружество и университет вървят ръка за ръка, това придава съвсем различна тежест на обучението“, заяви проф. Петкова.