Парното в София може да отиде с 30% надолу, но в останалата част на страната се очертава тесла. Топлофикация София предлага да доставя на по-ниска цена топлинна енергия. Дружеството има намерение за новия ценови период от 1 юли цената за мегаватчас да бъде от 97.78 лева без ДДС. Предложената цена е с 29.11 процента по-ниска спрямо сегашната, която е 137.93 лева за мегаватчас. Това се посочва в заявление на топлофикационното дружество до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
В същото време обаче само две са топлофикациите в страната, предлагащи намаление. Освен София, това е Плевен, където топлофикацията предлага цената на топлинната енергия да стане 56.10 лв. за мегаватчас. Това е с 42.13 на сто по-ниска спрямо настоящата.
Във Велико Търново, Бургас, Враца, Русе и Разград искат поскъпване
КЕВР публикува във вторник заявленията за цени от 1 юли, като тъй наречените чувствителни данни са заменени с хиксове. В заявленията на четири топлофикации дори цената, която предлагат от 1 юли, е заличена и вместо нея са се появили три хикса.
Това са дружествата в Пловдив, Варна, Перник и Сливен. Не е ясно защо това се явява чувствителна информация и се крие, след като законът повелява предложенията за цени да бъдат публикувани месец преди внасянето им в комисията.
Вероятно това е заради скандалите през миналата година заради искане от дружествата за голямо поскъпване. Тогава КЕВР почти замрази цената на парното от 1 юли 2023 г., след шоковото поскъпване, заради скъпия газ през 2022-а.
Останалите топлофикации предлагат поскъпване на парното и на топлата вода. Рекордът, както обикновено, е на топлофикацията във Велико Търново. Тя купува газа от разпределително дружество, а не на едро. Процентът на увеличение, което компанията е предложила, е 151,72. В Бургас предложението е парното да поскъпне с 24,50 на сто, във Враца – с 24,49 на сто, в Русе – с 19,53%, в Разград – с 12,26 на сто.
Какво от тези предложения за поскъпване и разходите на топлофикациите ще одобри КЕВР, тепърва ще се разбере. На 1 юли ще са ясни и цените.
Заявление за цени от 1 юли са изпратили до КЕВР и от ЕВН „Топлофикация Пловдив“, но данните в него са поверителни. В края на март от дружеството съобщиха, че според тяхната калкулация крайната цена на топлинната енергия би се променила с 13 процента нагоре.
Източник: 24 часа