Парламентът прие на първо четене промени в Кодекса за застраховането, касаещи системата „Зелена карта“. Те задължават застрахователите автоматично да заплащат недоказани щети при катастрофи в чужбина.
От „Възраждане“ и БСП, изразиха
своите притеснения, ако законопроектът се приеме в този му вид закона, защото може да поскъпне „Гражданската отговорност“, както и опасността, застрахователите да се поставят в неравностойно положение, но въпреки това
той мина в зала с 120 гласа „за“.
Спорният проект за промяна в Кодекса за застраховането, предвижда българското Национално бюро “Зелена карта” да изплаща щетите, когато компанията застраховател ги оспорва, а след това да си търси изплатените суми.
На свой ред компании, които бавят
плащанията при пътни произшествия в чужбина, трябва да учредяват банкова гаранция в полза на бюрото, за да може то да усвои парите.
Поправката въвежда
правилото “първо плащаш, след това оспорваш”, което е записано и в устава и вътрешните правила на международната система “Зелена карта”.
Промените са предложени от МФ,
като излизат със становището, че от три години над българското бюро има европейски мониторинг заради забавени или отказани плащания от наши застрахователи при произшествия в чужбина. Според ведомството, това вече се е превърнало и в проблем,
чието разрешаване е условие за приемането ни в Еврозоната.
Само нашето Национално бюро има проблеми по отношение на „Зелена карта“ и по отношение спазването на вътрешните правила на Съвета на бюрата.
Препоръката е държавата да гарантира
нормалното функциониране и финансова стабилност на системата „Зелена карта“, и поради тази причина изготвихме проекта.
Ще се внесат текстовете
от създадената работна група между двете четения, за да могат да се обсъдят, обясни зам.-министърката на финансите Людмила Петкова.
Румен Гечев от БСП изрази своето притеснение, че по данни на нашите застрахователни дружества са осъществени много измами,
които незаконно ограбват дружествата,
като ги карат да извършават плащания на хартия, които не са реални, не са подкрепени с факти и аргументи. Затова те искат да се представи банково извлечение,
и по този начин да бъдат изплатени.
Като обясни, че такава поправка първо да се плати, после да се оспорва, не съществува никъде в законодателствата на другите страни в ЕС и дори извън него.