Парацетамолът не е безопасен

Дори малко предозиране с парацетамол – популярно средство за облекчаване на болката, може да предизвика неприятни странични реакции, пише в. „Express”, позовавайки се на данни от Националната здравна служба на Англия.

Най-честите симптоми на предозиране с препарата са гадене и повръщане. Те обикновено се появяват в рамките на часове след приемане на хепатотоксична доза, което от своя страна може да причини увреждане на черния дроб.

Освен това предозирането с лекарството може да доведе до сънливост, жълтеница и болка в горната дясна част на корема.

По-рано лекарите от испанския университет в Навара нарекоха парацетамола идеално лекарство за лечение на лека до умерена болка, свързана с треска, като например при грипоподобни заболявания.

Парацетамолът е популярен аналгетик и антипиретик (обезболяващо и антипиретично средство). Блокира циклооксигеназата в централната нервна система, засягайки центровете на болка и терморегулация, но противовъзпалителният ефект практически липсва.

- реклама -