Бившият координатор на НФСБ Анелия Велева беше освободена от ареста от Пловдивския районен съд, предаде bTV.
Според съда няма категорични данни, че Велева е участвала в канала за трафик на мигранти.
По-рано адвокатът на Велева подчерта, че тя няма вина и е натопена.
Самата тя запази мълчание в съдебната зала и не отговори на въпросите на журналистите.
Велева и петима нейни съучастници бяха арестувани на магистралата при опит да превозят нелегални мигранти от турската граница към София.
На Велева беше наложена най-леката мярка за неотклонение – „подписка“.
Основният мотив на съда е, че двама разследващи полицаи, които са свидетелствали срещу нея, са дали противоречиви показания. Велева е била арестувана на магистрала „Тракия“ заедно с интимния си партньор, който остава в ареста.
Според прокуратурата двамата пътували в пилотния автомобил на трафикантите, чиято задача била да разузнава дали на пътя има полицейски постове.
Трафикантите натоварили петима нелегални мигранти край Синеморец, за да ги транспортират до столицата. Анелия Велева не скри радостта си, но отказа коментар пред медиите.
Останалите петима задържани получиха най- тежката мярка за неотклонение – „задържане под стража“. Това реши Районен съд – Пловдив.
На 22 юли тази година в района на 132-ия километър на магистрала Тракия на изхода за село Войводиново край Пловдив, при полицейска акция бяха спрени два автомобила- „Мерцедес“ и „Ауди“, които превозвали трима сирийски граждани и двама иракчани.
Спрян е и пилотният автомобил „Ауди“, снабден със звукова и светлинна сигнализация, който опитал да мине с тези знаци през полицейската проверка, но не успял. В него са били други трима от обвиняемите. Накрая е спрян и последният участник в групата- въпросната Калина Иванова, в „Пежо“. Така, освен вече споменатите, в ареста се оказват още Делян Николов от Бургас, Любомир Тодоров от Пловдив и Калин Василев от София.
В съда днес защитниците на обвиняемите искаха по-лека мярка, обосновавайки се в тежко болни роднини, за които обвиняемите се грижат или болести на самите тях. Според прокуратурата, в този си вид групата действала не за пръв път, но не са били залавяни. Петимата бежанци, които бяха настанени след ареста в лагера в Харманли, са били взети от района на Синеморец.
Цената да бъдат превозени през страната до Сърбия варира около 500 евро на човек. Ако бъдат признати за виновни, обвиняемите може да бъдат осъдени от 1 до 6 години затвор, глоба от 5 до 20 000 лв. и конфискуване на автомобилите, ако са тяхна собственост. Те ще отговарят по член 281 ал. 2, т. 1,2 и 5 от НК – противозаконно подпомагане на чужденци да преминават или пребивават на територията на България чрез моторно превозно средство, спрямо повече от едно лице и организирано от група лица.