Днес депутатите обсъждат и гласуват промени в Закона за околната среда.
Заседанието на парламента започна с множество процедури по начина на водене. Процедури направиха Халил Летифов от ДПС, Христо Гаджев от ГЕРБ и Мустафа Карадайъ от ДПС. Гаджев поиска информация от председателя на Народното събрание относно липсващи министри на парламентарния контрол миналия петък.
Карадайъ каза, че в информационната система на НС некоректно е отразено получаването на отговор на въпрос към министър Рашков.
Елисавета Белобрадова от ДБ оттегли предложението си за искане за изслушване на директора на НЗОК.
Председателят на НС обяви от името на министъра на отбраната, че Янев е разрешил преминаването на военновъздушни сили на Гърция над българското въздушно пространство.
Депутатите приеха оставката на своя колега от ИТН Александър Тодоров. Тя е подадена от него още на 21 януари.
Тази точка от дневния ред обаче предизвика бурни дебати и спорове в Народното събрание. Причината – по предложение на спортния министър народния избраник ще оглави Българския спортен тотализатор.
Името му се появи след като документите бяха внесени в Търговския регистър на Агенцията по вписванията.
32-годишният Тодоров е роден в Хасково и бе избран за народен представител в 45-то, 46-то и 47-то Народно събрание от район Плевен. Той е юрист по професия.
Междувременно сред документите, подадени в търговския регистър, става ясно, че Тодоров е подписал декларация, че няма несъвместимост да заеме тази длъжност и не заеме друга публична длъжност. Така на практика той е попълнил документ с невярно съдържание.
Това бе причината по време на дебатите опозицията да направи паралел с декларацията с невярно съдържание от премиера Кирил Петков при казуса с неговото канадско гражданство.
Дани Каназирева от ГЕРБ-СДС поясни, че те ще гласуват против.
Цитира Конституцията, според която депутат не може да заема друга държавна длъжност, която е несъвместима с неговото депутатстване.
По думите й уж има промяна, а сме свидетели на поредно нарушаване на правилата и на Конституцията.
Нейната колежка Николина Ангелкова пък напомни и текстове от НК, според които всеки попълнили невярна декларация умишлено го грози затвор до 3 години или глоба от 150 до 300 лева. Тя дори поясни, че при управляващата коалиция това се превръща в рецидив.
„Порочният модел, който се налага е разпределяне на постове, независимо на каква цена“, коментира Каназирева. По думите й това се превръща в порочна практика и заподозря, че сигурно ще сме свидетели на още такива случаи.
Радомир Чолаков пък заподозря, че става дума за политическа и юридическа некомпетентност. По думите му има насилствено вземане на властта, като се разрушава парламентаризма . „Това е дъно и нагло.
Назначаване на съпруги, братовчеди, приятели. Толкова арогантно назначаване на жени , братовчеди, любовници не е било“, възмути се той.
От ДПС пък заподозряха, че Тодоров е млад колега и може би е подведен от спортния министър Радостин Василев, който преди това дори бе шеф на правната комисия.
„Кой подведе този млад колега. Бъдещето е пред него. С една невярна декларация днес директор на тотото, а утре премиер“, каза Хамид Хамид.
Поясни, че са разбрали от това от съда, а не от медиите. Цитира френска публикация, че медиите „са слуги на медийния олигарх Иво Прокопиев“. Всички тези действия се поощрявали от прокуратурата, която замела казуса с декларацията на Кирил Петков.
„Но явно политиката на промяната е няма конституция, няма закони. Нас ни пази прокуратурата, нас ни пази олигарха Прокопиев“, каза Хамид.
От ИТН излязоха да защитят Тодоров.
Напомниха, че в закона е записан 1 месечен срок за ликвидиране на несъвместимостта. В случая в декларацията си Тодоров е записал, че все още е депутат, но при встъпване в длъжност като шеф на Тото, ще бъде отстранена тази несъвместимост.
Според Ива Митева Тодоров е спазил закона. „Нали не предполагаме, че всички, които назначаваме, ще стоят безработни“, каза тя.
Каназирева от ГЕРБ поясни, че явно четат различни декларации от страна на Тодоров и явно е добре прокуратурата да провери казуса – дали е декларирал несъвместимост или липсата на такава.
От ДБ възразиха срещу празнословието на опозицията и поискаха да се прекратя дебатите и да се мине към гласуване. От ПП пък се пошегуваха, че е станало чудо и от ГЕРБ и ДПС цитират конституцията.
Това вместо да успокои спора, той се разпали с нова сила.
Тошко Йорданов от ИТН обвини опозицията, че вдигат само патардия.
Декларацията на Тодоров имала две страници. По думите му проблемът е Тотото, който е част от порочния модел на ГЕРБ, който се е пропил във всички структури.
В момента вървяло изчегъртане на ГЕРБ и това била причината да „пищят“.
Хасан Адемов от ДПС към упрекна ИТН, че ако е вярно, че Тодоров е назначен, то той вече трябва да е в Тотото, а не в НС.
Предуреди мнозинството, че много хора са се упражнявали по тема ДПС, но това не е лъжица за всяка уста, в това число и на Тошко Йорданов.
Николина Ангелкова пък попита защо тогава СГС е спряло вписването на новото ръководство на Тотото, ако наистина няма проблем, както твърдят от ИТН.
По думите й в мотивите на съда е записано, че то незаконно и има нарушения на НК и е редно прокуратурата да се самосезира. Александър Ненков пък намекна, че от мнозинството се опитват да овладеят Тотото
Накрая думата взе самия Тодоров, който увери, че няма нарушение на закона и все още не е назначен за шеф на Тотото, като това става факт с вписването му в Търговския регистър, което още не е факт.
БСП пък намекна, че напъните на ГЕРБ да разточат дебата е, за да провалят днешното заседание на комисията по енергетика за поправките в закона за енергетиката за КЕВР.
Самите поправки са включени на второ чете за пленарна зала в четвъртък.