Наоми Осака

Осака и Уилямс с измъчени трисетови победи в Мелбърн

Две от фаворитките за титлата на Аустрелиън Оупън – Наоми Осака и Серина Уилямс – имаха сериозни предизвикателства в осминафиналите, но все пак успяха да стигнат до трисетови победи.

Шампионката от 2019 година Осака загуби първия сет срещу испанката Гарбине Мугуруса с 4-6. После тя взе втората част с 6-4 и вкара мача в трети сет. В него Мугуруса проби и имаше два поредни мачбола при 5-3 на сервис на Осака. Японата обаче успя да ги отрази. След това испанката сервираше за мача при 5-4, но третата поставена в схемата върна пробива. Японата взе общо четири поредни гейма, за да стигне до крайния успех след близо два часа игра.

„Направих твърде много непредизвикани грешки, но трябваше да го рискувам. Не можех да ѝ давам никакви къси топки, които тя щеше да завърши“, обясни Осака. На четвъртфиналите тя ще се изправи срещу Су Уей Сие. Тайванката, която в първия кръг отстрани Цвети Пиронкова, продължи изненадващия си поход в Мелбърн с победа над 19-та поставена Маркета Вондрушова с 6-4, 6-2. 35-годишната Су стана най-възрастната дебютанка на четвъртфинал в историята на Оупън ерата.

Серина Уилямс също имаше тежка задача срещу седмата поставена Арина Сабаленка от Беларус. Американката взе откриващия сет с 6-4. Във втората част обаче тя стигна само до два гейма – 6-2 за Сабаленка. В третия сет Уилямс дръпна с 4-1, но съперничката ѝ показа характер и успя да изравни. След това обаче Уилямс стигна до нов пробив и затвори мач след два часа и 9 минути игра.

„Не беше никак лесно и съм щастлива, че продължавам напред. Но дори и в геймовете, които загубих бяха много близо до това да ги спечеля. Бях в мача през цялото време“, заяви Серина.