Окончателно: Промените в Конституцията минаха през комисия, влизат в пленарна зала. Очаква се тоа да се случи във вторник, 19 декември.
Комисията прие, че
мандатът на предишното Народно събрание се прекратява
с полагането на клетва от новите депутати.
„Избори за ново Народно събрание се произвеждат не по-късно от един месец преди изтичане на срока на пълномощията на действащото Народно събрание. С полагането на клетвата на новоизбраните народни представители се прекратяват пълномощията на предишното Народно събрание“. Това гласи финалният вариант на текста, който депутатите приеха на второ четене.
Комисията прие окончателна редакция, че
главният прокурор представлява прокуратурата и ръководи Върховната прокуратура.
„Главният“ прокурор, по предложение на Върховната прокуратура, утвърждава общи методически правила за дейността в досъдебното производство на прокурорите, следователите и другите разследващи органи, които подлежат на обжалване пред Върховния административен съд по ред, определен в закон“.
Това е финалната редакция на текста, който комисията по конституционни въпроси прие за методическите указания на главния прокурор. След обсъждането вчера комисията реши да отложи за днес гласуването заради нужда от допълнително обсъждане.
Според приетите текстове
служебните премиери ще се избират измежду няколко ключови фигури.
Това са председателя на Народното събрание, председателя на Върховния касационен съд, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.
Вчера министър Атанас Славов заяви, че има писмо от страна на Върховния касационен съд (ВКС), с което настояват от кръга лица да бъде изключен председателят на съда.
Преди началото на заседанието Надежда Йорданова („Продължаваме промяната – Демократична България“) обясни, че консенсусът се оформя около внесения текст между първо и второ четене, така че ще бъде подложено на гласуване това, което е предложено.
Настоящият състав на Висш съдебен съвет ще продължи да действа поне още 9 месеца
след приемането на промените в Конституцията. Съветът няма да може да назначава председатели на върховните съдилища и главен прокурор. Предложението е внесено от депутати от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС
Беше определен срок от 6 месеца на Народното събрание да приеме законите, които се отнасят до прилагането на новите разпоредби на конституцията. След това ще има и още 3 месеца, в които действащият ВСС да продължи работата си.
Настоящият състав на Висшия съдебен съвет бе конституиран на 3 октомври 2017 г., а мандатът му изтече на 3 октомври 2022 г.