Министърът на икономиката и енегетиката в първото правителство на Бойко Борисов – Делян Добрев беше привлечен като обвиняем по делото за АЕЦ „Белене“.Добрев стана третият бивш ръководител на енергийното ведомство с обвинителен акт по случая.
„Не съм извършил никакво престъпление и без значение опитите за вменяване на някаква вина, съм сигурен, че съвсем скоро ще успея да доказа своята невинност“, каза Добрев на излизане от сградата на Столичното следствие.
„Някой се опитва да ме пришие към Румен Овчаров и Петър Димитров. Истината е, че аз съм от другата страна на Овчаров и Димитров, защото те инициираха тази злоупотреба на хилядолетието. Докато моят подпис стои под предложението за спиране“, добави бившият министър.
Още през октомври главният прокурор Сотир Цацаров внесе в Народното събрание искане за снемане имунитета на депутата от ГЕРБ. Според прокуратурата, като енергиен министър Делян Добрев е извършил престъпление умишлена безстопанственост. Заради това е настъпила щета за НЕК от 4 561 697, 27 евро.
Добрев сам се отказа от имунитета си и обясни, че няма вина. Бившият министър припомня, че „далаверата „Белене” е спряна с негов подпис под доклад до Министерския съвет само няколко дни след като е станал министър. „Надявам се прокуратурата да намери истинските виновници за най-голямата далавера в историята на България и за потрошаването на всички пари, които са потрошени”, коментира Добрев.
Другите обвинени
Вчера Софийската градска прокуратура обвини друг бивш министър Румен Овчаров в безстопанственост. Според него в края на месец ноември 2006 г. като министър на икономиката и енергетиката и принципал на НЕК, той не е упражнил достатъчен контрол върху работата на Любомир Велков и на Мардик Папазян – изпълнителни директори на НЕК, при сключването на Споразумение от 29 ноември 2006 г. с „Атомстройекспорт“. Щетата според прокуратурата е за 193 189 000 евро.
На 19 октомври СГП привлече като обвиняем и Петър Димитров. Според обвинението в периода от неустановена дата през 2007 г. до 13.12.2007 г., той умишлено не е упражнил достатъчен контрол върху работата на Любомир Велков и Мардик Папазян при сключването на „Рамков договор за доставка на оборудване от количеството, намиращо се в АЕЦ Белене, България“. Щета се оценява на 77 172 475 евро.
Самите бивши изпълнителни директори Любомир Велков и Мардик Папазян също получиха обвинения. Велков и Папазян са обвинени за това, че на 28.11.2007г., съзнателно са сключили неизгодна сделка – „Рамков договор за доставка на оборудване от количеството, намиращо се в АЕЦ „Белене” на стойност 205 млн. евро с „Атомстройекспорт“ от което е произлязла значителна вреда за НЕК ЕАД в размер на 77 172 475 евро.
Енергийният министър в оставка Теменужка Петкова също е била разпитана като свидетел във връзка с целия процес за изграждането на АЕЦ Белене, от началото на 2006 г. до 2012 г. На този етап Петкова е разпитана като свидетел.