държавен бюджет, актуализация

Обсъждат проектобюджета в парламента от 7 януари

Обсъждат проектобюджета в парламента от 7 януари.

Проектите за бюджети на държавата, на Държавното обществено осигуряване и на Националната

здравноосигурителна каса за следващата година ще бъдат обсъдени на заседание на

парламентарната комисия по бюджет и финанси на 7 януари.

Това показва справка на БТА за публикуваните на страницата на Народното събрание предстоящи

заседания на комисиите за началото на следващата година.

В дневния ред на комисията са и промените в данъчните закони, както и изслушване на служебния финансов министър Людмила Петкова.

Проект на Закон за държавния бюджет за следващата 2025 година със заложен дефицит 3% публикува на 9 декември Министерство на финансите на официалния си сайт.

Законопроектът, внесен от служебния кабинет,

включва редица мерки както в приходната, така и в разходната част с цел запазване на нивото на дефицита под изискуемия праг, необходим за членство в еврозоната.

Бюджетите бяха разгледани и на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество на 11 декември.

Разходната част на бюджета е изготвена на база на действащи политики и действащо

законодателство, заяви служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова на

брифинг в Министерския съвет на 18 декември.

Тя коментира мнения на експерти и финансисти да се съкратят разходите и попита: „Кои разходи, уважаеми господа политици и експерти? Разходите на заплати и пенсии или разходите за капиталовата програма?“

„Няма да бъда финансовият министър, който да предложи намаляване на доходите и пенсиите на

хората, нито ще възпрепятствам изпълнението на националните стратегически проекти и на проектите на общините за водоснабдяване, инфраструктура, образование, култура и социални дейности“, заяви финансовият министър. Според нея проблемът не е в разходите за възнаграждения и пенсии, проблемът е начинът, по който бяха увеличени, без да се основават на здрава икономическа логика. По всички приети от Народното събрание промени в законите, свързани с увеличаване на разходите за персонал, Министерството на финансите е изразило отрицателни становище, каза Петкова и добави, че „тези становища бяха изхвърлени в кошчето“.

Държавата ще продължи да функционира нормално и без парламентът да гласува бюджет или удължителен закон, посочиха от Института за пазарна икономика.

На 7 януари ще заседава и комисията по конституционни и правни въпроси. Ще бъдат разгледани три законопроекта за промяна на Закона за съдебната власт, внесени от Костадин Костадинов и група народни представители, Надежда Йорданова и група народни представители и Тошко Йорданов и група народни представители.

Депутатите излязоха в коледна ваканция до 6 януари догодина.

- реклама -