Обратното броене започна – Кой има най-голям шанс да стане следващият папа? Погребението на Франциск се състоя на 26 април и на него
присъстваха световни лидери,
включително президентът Доналд Тръмп, украинският президент Володимир Зеленски и принц Уилям. И талианският кардинал
Пиетро Паролин си върна позицията
на фаворит за наследник на покойния папа Франциск, според последното проучване, цитирано от Newswеек.
От Newsweek са потърси Ватикана за коментар по имейл в неделя.
Защо това е от значение
Папата ръководи Католическата църква, която през 2023 г. е имала около 1,4 млрд. последователи, според Централната служба за църковна статистика на Ватикана, което лесно я превръща в най-голямата църква в света.
Това дава на папата значително влияние в големи части от света. Предишните действащи папи са се изказвали по редица въпроси, включително намаляване на бедността и противопоставяне на абортите.
Какво трябва да знаете
Паролин, настоящият държавен секретар на Ватикана, към момента е фаворит, изпреварвайки филипинския кардинал Луис Антонио Тагле, който само преди дни за кратко беше фаворит. Сега шансът на Тагле да стане първият азиатски понтифекс в историята е оценен на второ място, докато Матео Дзупи и Питър Търксън са позиционирани на с равни шансове и са трети.
Следващите, които се открояват в списъка с фаворити са Питър Търксън, Матео Дзупи, Робърт Сара, Пиербатиста Пицабала и Петър Ердо.
Паролин е оценяван високо за дипломатическата си работа, включително за посредничеството между Съединените щати и Куба. Известен с близостта си до Франциск, вестник „Айриш нюз“ го описва като „прагматик“, който иска „напредък, като същевременно се придържа към традицията и наследството на Католическата църква“.
Той определи гласуването през 2015 г. в Ирландия за легализиране на еднополовите бракове като „поражение за човечеството“.
Погребението на Франциск се състоя на 26 април и на него присъстваха световни лидери, включително президентът Доналд Тръмп, украинският президент Володимир Зеленски и принц Уилям.
Коментари
В декларация на Генералната конгрегация се посочва: „Кардиналите, които надхвърлят определения лимит, са придобили, в съответствие с параграф 36 от същата Апостолическа конституция, правото да избират римския папа, от момента на тяхното създаване и публикуване.“
Какво се случва след това
Конклавът ще започне на 7 май, като избирателите ще бъдат затворени в Сикстинската капела, докато бъде избран нов папа. Всяко гласуване ще изисква мнозинство от две трети и докато някои предишни конклави са се решавали бързо, други са отнемали няколко дни.
Колко време ще отнеме процесът на папския конклав до голяма степен зависи от степента на съгласие в колегията на кардиналите. Ще бъде пуснат бял дим, за да се обяви, че е избран нов папа.