Лятото дойде и с него започва сезонът на отпуските. Домовете ни ще останат празни за поне една седмица. Данните показват, че точно през летните месеци се увеличава и броят на домовите кражби.
„Най-ефикасно е да се консултираме с експерт, който да предложи по-добра заключваща система против отключване от нежелани гости“, посъветва експертът по ключова сигурност Илиян Царибродски в студиото на „България сутрин“.
По думите му най-лесно се разбиват системите за заключване тип „касов ключ“.
Крадците ползват за него шперцове и не се налага да разрушават самата врата, а след посещението дори могат да заключат след себе си.
„Препоръчваме вместо касов ключ, да се сложи хай секюрити заключваща система – патрони, които са хай секюрити, те могат да бъдат внедрени в обикновени заключващи системи.
Дори и за 100 лв. може бъде купена заключваща система, която може да се монтира допълнително и не може да се отключи с шперц“, уточни Царибродски.
Цената на защитата стига до 600-700 лв. А размерът на ключовете е обратнопропорционален на защитата, която осигурява.
„Ключовете стават все по-малки, компактни, от септември очакваме нова заключваща система – електронна заключваща система, която може да се управлява от телефон или bluetooth. С него забранявате и отбранявате заключването. Ще бъде с траспондер система, както е при ключовете“, обясни експертът.
Той обясни пред Bulgaria ON AIR, че много висок клас защита, която реално е непробиваема, представляват дефендер, с които се скрива ключалката.
„Това е тип бронировка, която се слага на патроните – тя е с 10 млрд. комбинации, ключът е магнитен, отключва паричка на бронировката, за да пъхнете ключа, самият патрон на вратата може да бъде от 5 лв., но с дефендера става непробиваема“, категоричен беше Илиян Царибродски.
Експертът посочи при покупката на защита за вратата да се проверява за сертификат за качество на самия патрон.
„Без тази карта да не могат да се правят ключове, тя е като лична карта на заключващия механизъм, само с него ще можете да правите копия“, уточни гостът.
За защита на прозорците даде като пример поставянето на секюрити обков.
По думите му в 99% от случаите хората търсят защита на дома, след като вече са станали жертва на крадец. А най-често обири стават в новите комплекси.