Министър Балтова: Трябва да се намери дълготрайно решение на проблема с персонала в туризма
Министърът на туризма Стела Балтова обяви, че трябва да се намери дълготрайно решение на проблема с липсата на персонал в сектора. Това стана ясно по време на кръгла маса „Образованието и реализацията на специалистите в туризма” в Бургас.
„Екипът на министерството счита, че определено има недостиг на персонал, който да осигури правилното визионерско маркетиране и позициониране на туристическия продукт“, каза Стела Балтова.
Най-важното е в обучаващите се деца да бъде възпитан интересът към професията и те да бъдат мотивирани, отбеляза министърът. Според нея няма достатъчно социално и икономическо признание чрез равнището на заплащането и това обикновено не мотивира квалифицираните хора да останат в сектора.
Сектор туризъм осигурява 92 500 работни места в България, като директният принос е 3.1%. Общата заетост достига 11.2%, което е почти колкото и делът на сектор туризъм в БВП на страната. Анализите, направени от Министерството на туризма, показват, че трябва да бъде обособена нова категория персонал, а именно „контактуващ персонал”.
Министър Балтова каза, че трябва да се работи много в посока обучението и задържането на специалистите, защото в момента България е в особен процес на „инвестиране в създаване на кадри” и „кражбата” на готови специалисти. Затова обучението по туризъм трябва да се превърне в основна грижа.
До 2020 г. едва 2 процента от работодателите ще наемат висшисти с диплома по туризъм.
Това заяви в Бургас министърът на образованието и науката проф. Николай Денков. Той се позова на социологическо проучване, проведено през 2015 г. като част от подготовката на рейтинговата система на висшите училища в България.
Въпреки намаления прием за предстоящата академична година броят на първокурсниците в професионално направление „Туризъм“ – 2138, ще надхвърли заявката на национално представителните работодателски организации. Те са декларирали необходимост от 1800 специалисти с висше образование в тази област. Освен това по данни от Националния осигурителен институт и рейтинговата система приложението на придобитото висше образование в сферата на туризма е най-слабо в сравнение с всички други професионални направления.
Тези данни показват, че в туризма има излишък на специалисти с висше образование.
В същото време браншът се нуждае от кадри със средно образование. Затова усилията на МОН са насочени към развиване на професионалните гимназии по туризъм и към балансиране на студентите в професионално направление „Туризъм“.
В момента 10 държавни и четири частни висши училища в страната обучават общо 4854 студенти в направление „Туризъм“.
Средно образование в сферата на туризма дават 112 училища. Обучението е за придобиване на първа, втора, трета и четвърта степен на професионална квалификация от направление „Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг“ и за придобиване на трета степен на професионална квалификация от направление „Пътувания, туризъм и свободно време“.
Какво мисли бизнекът по въпроса – вижте тук.