компенсация неучебен ден София температури класни стаи МОН, занятия, мероприятия, пътувания, коронавирус училище ученици занятия материал училище, паралелки, групи, Вълчев

Няма да има компенсация за седмокласниците, въпреки грешното условие на задачата

Няма да има компенсация за седмокласниците, които са сбъркали при решаването на задачата със сгрешено условие от Националното външно оценяване по математика. Това стана ясно от думите на експерта Маня Манева пред БНР.

Сгрешената задача е под номер 24 и носи 10 точки. В условието ѝ е записано, че става дума за остроъгълен триъгълник. В подусловие „б“ обаче е посочено, че трябва да се намери лицето на триъгълника, ако AB=14 см, което означава, че триъгълникът става тъпоъгълен.

Според експерта по математика грешката в задачата е формална и от нея не зависи решаването на задачата. За работата на учениците не е от значение видът на триъгълника, нито градусната големината, подчерта Манева.

Резултатите от изпита излизат на 5 юни.

- реклама -