Новата библиотека във Варна ще е модерен културен център и средище за събития

Новата библиотека във Варна ще е модерен културен център и средище за събития

Мултифункционален културен център, какъвто досега не е строен в България, ще бъде новата Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. Актуализираната версия на проекта е готова. В нея са описани до най-малки подробности всички материали и детайли,

които трябва да следва строителството, заяви кметът Благомир Коцев.

Изпълнението на този знаков за Варна проект тръгна с откриването на строителната площадка в края на юли. След сключен договор с ВиК започна изграждането на външни водоснабдителни и канализационни връзки към обекта.

Следва избор на изпълнител на строително-монтажните работи.

Подадени са пет оферти за изграждането – от „Планекс груп“ ДЗЗД, „Камо билд груп“ ЕООД, „Булстрой груп“ ЕООД, „Консорциум щрабаг – библиотека Варна“ ДЗЗД, както и от „Комфорт“ ООД, представен от физическото лице Атанас Костурков.

Прогнозната стойност на строителството е 64,3 млн. лв. без ДДС

Тази година в бюджета са заложени 16,4 млн. лв., които са осигурени от държавния бюджет по Националната инвестиционна програма на Министерството на финансите.

Началото на проекта бе поставено през 2015 г. с международен конкурс за визията

на новата сграда. В него участваха над 350 предложения. Избран бе проектът на нидерландското архитектурно бюро „Аркитектс фор Урбанити“ съвместно с български партньор, който ще има водеща функция в авторския надзор при строителството.

Теренът, върху който ще се строи, е определен предварително.

Това е пространството между улиците „Братя Миладинови“, „Проф. Марин Дринов“, бул. „Осми приморски полк“ и сградата на община Варна.

В разработката е предвидено библиотеката да бъде разположена на площ от 28 500 кв. м.

От тях 17 500 квадрата е наземната част, а останалите са подземни паркинги. Сградата е с капацитет 1500 посетители.

Предвидени са и 1800 квадрата зелени площи,

което включва зелен покрив и тераса, отворена за посетители на последното ниво на сградата.

Паркингът ще е на три нива с 282 паркоместа,

като 10% от тях са определени за електромобили. В него ще се влиза с автономен 24-часов достъп. Ще има осигурени и електрически станции за зареждане. В подземната част ще бъде разположен колектор за дъждовна вода с голяма вместимост,

за да се спази екологичния принцип, по който са се водили създателите на проекта.

Събраната вода ще бъде използвана за напояване на зелените зони около и във библиотеката. Сградата ще бъде разположена в зона без бариери, пространството

около нея ще бъде облагородено с допълнителни зелени пространства към ул. „Марин Дринов“.

Библиотеката ще предоставя разнообразни обществени услуги и активности за всички възрастови групи. В нея са предвидени открита читалня с кафене, различни читателски отдели, конферентни зали, семинарен център с над 200 места,

социални зони, зали за кръжочни дейности, малки помощни пространства, гардероб, санитарни помещения на всеки етаж, мултифункционални зали за четене.

Интериорът и пространството на партера ще бъдат специално адаптирани за експозиции и изложби, предвидени са инфоточки и отделен вход за семинарната част. Проектът включва и панорамен асансьор.

Сградата ще бъде на 6 пълноразмерни нива,

като авторите на проекта са заложили приоритетно на отворените пространства във вътрешността на библиотеката, което да създаде усещане за свобода.

Първият надземен етаж е предвиден за детски читални и интерактивни зони, кътове за игра, зони за групови занимания и открити уроци, както и общообразователна мултимедия.

На втория етаж ще се разположи младежкият отдел на библиотеката, където интериорът е съобразен с нуждите в съвременната младежка култура.

Третото ниво ще бъде решено в класически стил, с читални за всички възрастови групи.

Четвъртият етаж е планиран за медиатека. Тук ще бъдат разположени мека мебел, пространства за камерни концерти и събития до 50 човека, умни зали за безшумни уроци по пиано и китара, зали за кръжочна дейност.

На петия етаж ще и основната читалня на библиотеката с голяма зала за четене с връзка към покривната зона.

Последният – шести, създателите на проекта наричат „Павилиона“ – пространство за четене с кафене и достъп до зелената покривна тераса. Тази зона ще разполага с подходящи места за посещение през целия ден, с автономен достъп,

така че да бъде посещавана и след редовното работно време на Регионалната библиотека.

Новата библиотека ще бъде мултифункционална сграда – културен център, събитийно средище, увериха създателите на проекта. Самият дизайн на библиотеката е изчистен и монолитен, включва стъпаловидно протичащ атриум и пряка връзка с нивото на улицата.

- реклама -