Нова експедиция до „Титаник“: Откриха изгубена бронзова статуя
Бронзова статуя, невиждана от десетилетия и за която имаше опасения, че е изгубена завинаги, е сред откритията при нова експедиция до останките от потъналия кораб „Титаник“, предаде Асошиейтед прес.
Артефактът е намерен от експерти на компанията RMS Titanic Inc.,
която има ексклузивни права за достъп до предмети от легендарния плавателен съд, намиращ се на дъното на Атлантическия океан. Това е първата мисия до останките от 2010 г. насам.
Компанията публикува снимки, направени по време на експедицията. Те показват мястото и останките от корабокрушението от 1912 г.
Мисията до отдалеченото кътче на Атлантически океан, където е потънал „Титаник“, е осъществена в момент, когато бреговата охрана на САЩ разследва инцидента от юни 2023 г. на батискафа „Титан“ – експериментален подводен апарат, собственост на друга компания.
Тогава загинаха всичките петима души на борда,
включително Пол-Анри Наржоле, който беше директор на подводните изследвания в RMS Titanic, припомня Асошиейтед прес.
Откритията от мисията това лято „показват сладко-горчива смесица от запазване и загуба“,
се казва в разпространено изявление на RMS Titanic. Акцент е преоткриването на статуята „Диана Версайска“, видяна за последен път през 1986 г., заявиха от компанията.
По-тъжна констатация е, че значителна част от парапета, обграждащ предната палуба на „Титаник“,
е паднала, съобщиха от RMS Titanic. Съоръжението е било на мястото си през 2022 г., допълват от RMS Titanic.
„Откриването на статуята на Диана беше вълнуващ момент.
Но сме натъжени от загубата на емблематичния парапет и от други доказателства за разруха, които само засилват ангажимента ни да опазим наследството на „Титаник“, заяви Томасина Рей от RMS Titanic.
Екипажът е прекарал 20 дни на мястото и се е завърнал в Провидънс, Роуд Айлънд, на 9 август.
Експертите са направили повече от два милиона снимки с най-висока резолюция на мястото, където са останките, заявиха от компанията.
Специалистите също така са картографирали останките и района с отломките, което трябва да подобри разбирането на мястото, заявиха от RMS Titanic.
Следващата стъпка е да се обработят данните, за да могат да бъдат споделени с научната общност и да се идентифицират „исторически значими и рискови артефакти за безопасно възстановяване при бъдещи експедиции“, се казва още в разпространеното изявление.
Преди началото на експедицията компанията заяви, че има особено важна мисия след смъртта на Наржоле.
Резултатите от разследването на бреговата охрана ще бъдат публично представени по-късно този месец, припомня Асошиейтед прес.
Семейството на Пол-Анри Наржоле заведе дело срещу оператора на батискафа „Титан“ – OceanGate, чиято дейност беше преустановена след трагичния инцидент.
От OceanGate не са коментирали публично иска, който е подаден в съда на щата Вашингтон, отбелязва Асошиейтед прес.