Норвегия и Ирландия официално признават Палестина, Израел привика посланиците си

Норвегия и Ирландия официално признават Палестина. Същото се очаква да направи и Испания, стана ясно днес.

Решението на Норвегия ще бъде оповестено на 28 май, стана ясно от изявление на премиера на държавата. Според премиера Йонас Гар Стьоре това е стъпка към постигане на двудържавно решение на конфликта между Израел и палестинците.

Този ход идва на фона на тежка седеммесечна война в Газа, която предизвика

глобални призиви за прекратяване на огъня

и трайно решение за мир в региона. А също преследване на искане на заповеди за арест по обвинения във военни престъпления от Международния наказателен съд.

„Трябва да съхраним жива единствената алтернатива, която предлага политическо решение и за израелците, и за палестинците –

две държави, съществуващи една до друга в мир и сигурност“,

допълни Йонас Гар Стьоре.

Ирландският министър-председател Саймън Харис също заяви, че страната му ще признае съществуването на палестинска държава.

Премиерът на Испания Педро Санчес също ще оповести, че страната му признава Палестина.

След излизането на новината Израел извика за консултации посланиците си в Норвегия и Ирландия. Това  съобщи израелският външен министър Израел Кац, цитиран от ДПА и БТА.

„Наредих незабавно отзоваване за консултации на израелските посланици от Ирландия и Норвегия в светлината на решенията на тези страни да признаят палестинска държава“, каза Кац.

„Изпращам ясно и недвусмислено послание към Ирландия и Норвегия:

Израел няма да остане безмълвен пред това подкопаване на неговия суверенитет и застрашаване на сигурността му“, написа той в социалната мрежа „Екс“.

От 1988 г. 139 от 193 държави членки на ООН са признали палестинската държавност. Девет от общо 27 държави членки на Европейския съюз признават Държавата Палестина.

Осем от тях го направиха преди присъединяването си към блока – още след като палестинският лидер Ясер Арафат обяви на 15 ноември 1988 г. Палестина за независима държава – Малта, Кипър, Чехия и Словакия (до 1993 г. Чехословакия), Унгария, Румъния, България и Полша. Те бяха последвани през 2014 г. от Швеция, която стана първата страна, признала Палестина след влизането си в ЕС.

- реклама -