Нидерландия
Снимка: x.com/EURO2024

Нидерландия обърна Турция за полуфинал на Евро 2024

Нидерландия обърна Турция с 2:1 и стана последният полуфиналист на Евро 2024. Лалетата изоставаха на почивката с 0:1, но стигнаха до крайния успех. Те не бяха правили подобен обрат от Евро 2000. Следващият мач е на 10 юли срещу Англия.

Турция поведе след гол на централния защитник Самей Айкадин с глава. Тимът от Ниската земя обаче стигна до успеха през втората част с попадения на Стефан де Фрай и Коуди Гакпо.

В началото и двата отбора бяха много внимателни в защита. В 35-ата минута обаче Турция поведе. Арда Гюлер изпълни корнер и централният защитник Акайдин заби топката във вратата на Барт Фербруер за 1:0. Това беше и втората асистенция на Гюлер по време на първенството.

В началото на втората част селекционерът на лалетата Роналд Куман пусна тарана Воут Вегхорст. Нидерландия напусна, но имаше късмет да не изостава с 0:2. В 56-ата минута Гюлер завъртя топката от пряк свободен удар, но ударът му срещна дясната греда.

В 65-ата минута Кенан Йълдъз нанесе много силен удар от границата на наказателното поле, но Фербрухен изби. Пет минути по-късно вече беше 1:1. След късо изпълнение на корнер Депай центрира, а Де Фрай, оставен непокрит около точката за изпълнение на дузпа, изравни.

Попадението дада страхотен импулс на Нидерландия. Депай пропусна от чисто положение да направи 2:1. В 76-ата минута обаче Дензел Дъмфрис центрира отдясно, а Коуди Гакпо, падайки на терена, вкара за 2:1.

В края на мача тимът Турция пое големи рискове, за да стигне поне до равенство. Фербрухен обаче спаси всичко. Освен това с червен картон беше изгонен Бертюг Йълдъръм от резервната скамейка на Турция.

Тимът на Нидерландия ще играе на полуфинала на Евро 2024 срещу отбора на Англия, като двубоят е в сряда (10 юли) в Дортмунд.