Късна драма в „китайското“ дерби на Милано (ВИДЕО+СНИМКИ)

Милан измъкна точка от Интер в исторически мач от 32-ия кръг на Серия „А“. В дербито на Милано „росонерите“ стигнаха до равенството 2:2 в 97-ата минута, след като преди това губеха до 83-ата минута с  0:2.

Попадения на централните защитници Алесио Романьоли и Кристиян Сапата шокираха „нерадзурите“, които водеха на почивката след голове на Антонио Кандрева (38) и Мауро Икарди (44).  Първият мач през ноември отново завърши 2:2, но тогава гол в 95-ата минута отбеляза Иван Перешич.

Двубоят бе исторически поради няколко причини. За първи път се игра от 13:30 часа българско време, а също така за първи път дербито на Милано има китайски собственици и от двете страни. Освен това постави рекорд по приходи в Серия „А“, като шефовете на „нерадзурите“ прибраха 4,2 милиона евро от продажбата на билети, подобрявайки своя собствен рекорд от 3,9 милиона евро, който бе поставен при победа с 2:1 над Ювентус през септември 2016 година.

Попадението на Сапата остави преднината от две точки на Милан в битката с Интер за място в Лига Европа. „Росонерите“ са шести, като имат 58 точки, докато „нерадзурите“ с 56 точки са седми. Срещата започна при невероятна атмосфера и страхотни хореографии от „Курва Суд“ и „Курва Норд“.

Още в 90-ата секунда Милан пропусна отлична възможност. Първо Деулофеу бе спрян, след като се забави, след това удар на Фернандес бе избит, а при третия опит на Куцка, топката попадна в Бака, който от пет метра стреля над гредата. В шестата минута пробив на Жоао Марио завърши с пропуск на Мауро Икарди.

Опасен удар на Сусо в 14-ата минута бе избит от Ханданович в ъглов удар. При последвалото разиграване Деулофеу удари лявата греда на словенския вратар.“Нерадзурите“ владееха инициативата, докато на контраатака „росонерите“ пропуснаха да поведат в 33-ата минута. Бързият Деулофеу надбяга Медел, но останал сам срещу Ханданович, стражът го спря.

Две минути по-късно Кандрева изправи 60 000 на крака. Крилото получи дълга топка от Галярдини, като надбяга Де Шильо и от малък ъгъл прехвърли Донарума. Той вкара и в първото дерби през есента, като за последно Диего Милито през сезон 2011/2012 се бе разписвал в двете дербита за сезона.

Минута преди края Калабрия сбърка, Иван Перешич проби отляво и центрира остро, а Икарди без проблем даде сериозна преднина на Интер с 21-ия си гол за сезона. Интересното е, че това е първото му попадение срещу Милан от девет мача.

Втората част започна с хубава задна ножица на Куцка в ръцете на Ханданович и два пропуска на Перешич, който можеше да направи 3:0.  Ханданович отново действа по-бързо от Бака в 72-ата минута, когато нападателят се забави. Соса се контузи и Джанлука Лападула влезе в игра, като „росонерите“ започнаха да играят с двама чисти нападатели, но много трудно стигаха до положения.

Милан започна да атакува още повече, като в игра влезе и Лукас Окампус. Играчите на Пиоли видимо изморени се прибраха да бранят резултата, като не позволяваха на своите съперници да имат голови положения. Така се стигна до 83-ата минута, когато Сусо центрира отдясно, а Романьоли изпревари Миранда и намали.

Попадението вдъхна  увереност на играчите в бяло, които започнаха да атакуват още повече. Реферът Орсато даде шестминутно продъление, а Джонатан Биабиани пропусна отлична възможност в четвъртата минута на продължението.

Последваха две опасни центрирани без резултат в наказателното поле на Ханданович. Последва нов фаул няколко секунди преди края. При центрирането Бака игра с глава, а сънародникът му Сапата на задната греда удари топката с левия крак, топката се отби в горната греда и тупна зад голлинията, преди защитник на Интер да изчисти, но реферът правилно отсъди гол и сложи край на срещата. Първото дерби в китайската ера завърши, както и последното на ерата на Силвио Берлускони – 2:2, а емоциите бяха безброй от първата до последната минута.