Северна Ирландия - България
Снимка: twitter.com/NorthernIreland

Националите направиха 0:0 със Северна Ирландия

Националите на България спечелиха първата си точка в квалификациите за Мондиал 2022. Нашите направиха 0:0 във визитата на Северна Ирландия. Ремито е и първо за новия национален селекционер Ясен Петров. Тимът му започна с две поражения – 1:3 от Швейцария и 0:2 от Италия.

Лъвовете започнаха с шест промени в състава в сравнение със загубата от Италия. Първият и единствен точен удар до почивката дойде в 11-та минута, когато Джон Магенис стреля с глава, но без проблеми за дебютанта Даниел Наумов. Домакините продължиха да бъдат по-активни, главно през фланговете. В средата на полувремето те стигнаха до най-сериозната си опасност – Стюарт Далас стреля с глава, но топката срещна напречната греда.

Националите стигнаха до разбъркване и неточен изстрел на Валентин Антов след грешка на вратаря Бейли Пийкок-Фарел. Това беше и единственият ни удар до почивката. В края на полувремето капитанът Георги Костадинов получи травма и беше заменен от Петър Витанов. Лентата получи Десподов, но само за броени минути. На почивката Антонио Вутов беше заменен от Димитър Илиев, който взе и лентата.

В началото на втората част коварен шут на Гавин Уайт предизвика намеса на Наумов. Домакините продължиха да натискат, но не намираха път към българската врата. Трикольорите се отчетоха с опит за контраатака, но пасът на Георги Йомов към Десподов не успя заради съобразителното излизане от голлинията на Пийкок-Фарел. Последваха два опасни удара на резервата Найъл Макгин, но в аут.

В добавеното време България можеше да стигне и до трите точки, но ударът на Димитър Илиев беше спасен блестящо от Пийкок-Фарел. Друга резерва Атанас Илиев малко по-късно също стреля, но над вратата при последната ситуация в мача.

Националите остават без успех във визита в последните си 11 гостувания. Северна Ирландия пък продължава да търси дебютна победа под ръководството на Йън Баръклъф. Неговата серията без успех достигна 12 мача.

Ясен Петров: Новите в защита се справиха много добре

„Северна Ирландия бяха по-свежи от нас и това си пролича. Особено в края, когато се натрупа много уморе. Доволен съм от всички, никой не се уплаши от битката. Смятам, че точката е справедлива. Можеше да спечелим в края, но Северна Ирландия също създаде много положения. Ремито е ценно най-вече, за да могат новите играчи да повярват, че могат. Мисля, че новите в защита се справиха много добре. Има какво да се желае още, разбира се, но за краткото време, в което бяхме заедно, е добре. Съвсем целенасочено пуснахме четирима дебютанти днес. Щеше да е много по-неприятно за тях да бяха играли срещу Швейцария или Италия“, коментира селекционерът Ясен Петров.

Италия пак спечели с 2:0

В другия двубой от групата Италия стигна до трета победа с един и същи резултат – 2:0. Скуадра адзура надви Литва с голове след почивката на Стефано Сенси и Чиро Имобиле от дузпа. Италианците оглавяват класирането с девет точки, Швейцария е втори с шест точки от два мача.