Депутатите влязоха в спор в парламента за искането за изслушване на премиера Бойко Борисов за Португалското председателство.
Темата предизвика напрежение в пленарната зала и поредица от процедури по начина на водене. Тя беше възобновена в началото на пленарното заседание от заместник-председателя на ПГ на „БСП за България“ Драгомир Стойнев. Той напомни, че преди една седмица тук в Народното събрание е призовал министър-председателя да изпълни чл. 105 от Конституцията и чл. 128 ог Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
„Вие тогава обещахте, че ще помолите министър-председателя тази седмица да дойде в зала и първо да отчете резултатите от приоритетните досиета, касаещи Германското председателство и новите приоритети, касаещи Португалското председателство“, изтъкна Стойнев.
Председателят на парламента Цвета Караянчева заяви, че е щяла да включи темата в програмата, но Веселин Марешки по чл. 53 ал. 3 я е изпреварил и предложил да поканят премиера в Народното събрание.
„Вчера направихме гласуване. Това гласуване показа, че вие нямате достатъчно гласове, с които да поканите премиера. Тук залата реши, че точката в момента не е на дневен ред. Не мога нищо да направя, г-н Стойнев, залата реши“, каза още Караянчева.
Георги Свиленски от БСП припомни, че преди седмица е казала, че ще проучи правилника и ще направи така, че министър-председателят да дойде тук. „Една седмица не ви стигна. По този правилник министър-председателят е длъжен да дойде тук. Няма нужда нито парламентарната група на „Воля“, БСП, ГЕРБ, ДПС да гласува, той да дойде тук. Неговото задължение е той да бъде тук на 6 месеца и да каже какво прави правителството в предстоящите 6 месеца европредседателство. Колко време ви трябва да вас да прочетете правилника“, попита още Свиленски. Според него премиерът се страхува да дойде в пленарната зала.
В темата се намеси и Кръстина Таскова от „Воля“. Тя призова да се спре този цирк. „От БСП присъстват само тези, които бяха наказани от председателката си и тези, които бяха възнаградени да бъдат водачи на листи. Разбирам, че за тях кампанията започва“, каза още Таскова.
Веселин Марешки също се намеси в процедура по начина на водене и изтъкна, че председателят на парламента няма право да спира цирка и циркаджиите.
Той направи забележка, че от ПГ на „БСП за България“ правят просташки, глуповати и идиотски подвиквания. Марешки визира Георги Гьоков, който по думите му е подвиквал на „Ма“ на Кръстина Таскова.
Георги Гьоков поиска лично обяснение, но такова първоначално не му бе дадено и той правеше реплики към председателя на парламента и отказваше да слезе от парламентарната трибуна.
„Колеги, нека започнем работа, ще имате възможност да се обясните. Разбира се, че имате право на лично обяснение. Не защитавам никого, г-н Гьоков. Циркът го правите вие. Какво значи ме е страх? Аз за тези 4 години съм показала, че от нищо не ме е страх“, каза Караянчева. В крайна сметка тя му даде думата.
„Искам да кажа от трибуната като мое лично обяснение, че г-н Марешки може моето име да не го е чувал, но който го е чувал, го е запомнил с добро“, изтъкна Гьоков.
Председателят на парламента Цвета Караянчева увери Георги Гьоков, че има добро име, тъй като е водач на листа.
Веселин Марешки пък призова БСП да си го приберат долу.
От парламентарната трибуна се демонстрират най-добрите фашистки традиции, в които търсим отговорност на роднините на извършилите престъпления.
Това каза заместник-председателят на Народното събрание и заместник-председател на БСП Кристиан Вигенин в процедура по начина на водене след декларацията на ГЕРБ.
„Подобни декларации не ви помагат по никакъв начин. Това, което се демонстрира е в най-добрите фашистки традиции, в които отговорността не е персонална, а търсим отговорност от роднините, които са извършили престъпления, част от които не са доказани. Ако всеки път ще пращате хора, трябва такива хора да бъдат спирани, защото правите внушения за престъпления на хора“, заяви още Вигенин.
От своя страна председателят на парламента Цвета Караянчева изтъкна, че няма как да се намеси в декларациите. „Тя не беше обидна, тя беше принципна“, каза Караянчева.
От своя страна Иван Иванов от БСП обвини Цвета Караянчева, че е допуснала да се правят внушения.
Караянчева пък попита по кой член на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание е забранено внушения и изказвания от парламентарната трибуна.
Вежди Рашидов от ГЕРБ също излезе на трибуната и призова да не позволява от тази висока трибуна да се правят квалификации за хората. Изказването му бе във връзка с процедурата на Кристиан Вигенин, който обвини ГЕРБ, че демонстрират най-добрите фашистки традиции. „Преди малко нарекохте фашисти колегите“, каза Рашидов на БСП. Той попита каква е разликата между „Аушвиц“ и „Белене“?