Мохамед Емуази е роден през 1988 г. в Кувейт. Родителите му Джасем и Ганея се местят в Лондон през 1993 г., след първата война в Персийския залив. На Острова семейството живеело тихо, било високо ценено“. Бащата ръководил таксиметрова фирма, а майката била домакиня.
Младият Мохамед не се интересувал от религията. Бил добър ученик.
Когато бил на 10 г. в анкета, попълнена в училище, той написал, че любимата му компютърна игра е Дюк Нюкъм: Време за убиване, а любимата му книга –„Как да убиеш чудовище“.
През 2006 г. постъпил в университета Уестминстър. Следвал информатика и в началото бил познат като „вежлив младеж, който обича да се облича модерно“. Внезапно поведението му се се променило – пуснал брада и избягвал да се вижда с жени.
2009 г. се оказва повратна за Емуази и той се превърнал в обект на особено внимание от страна на британското вътрешно разузнаване. След пътуване до Танзания, той бил подложен на тежки разпити от МИ5, което се опитало да го вербува.
Емуази заминал за родния си Кувейт, за да живее при семейството на годеницата си. Следващата година се върнал в Лондон. Има данни, че младият мъж се е свързал с групировката „Лондонски момчета“. Тя е известна екстремистка мрежа, близка до сомалийския клон на Ал Каида „Аш Шабаб“. Емуази често се срещал с Билал ал Берджауи – боец от „Аш Шабаб“, който през януари 2012 г. е убит при удар с безпилотен самолет.
Движението на Мохамед във Великобритания и действията му през следващите години са доста неясни.
През 2013 г. той е установен в Сирия, където окончателно минава в противниковия лагер, превръщайки се в „студен, садистичен и безпощаден“ убиец.
Мохамед променя името си на „Абу Абдула ал Британи“ и привлича вниманието към себе си в Ракка, крепост на Ислямска държава в Сирия.
Той, заедно с други трима британци, охранява затвора в Ракка. Заради британския си акцент затворниците ги кръщават Джордж, Ринго, Пол и Джон – в чест на музикантите от Бийтълс. „Битълсите“ пазят най-важните заложници – граждани на западни държави. Четиримата се отличават с особена жестокост.
Джон Джихадиста се свързва с някои от най-жестоките убийства. Серията убийства, които извърши маскираният екзекутор, го превърнаха в символ на групировката.
Първото видео, на което извършва екзекуция, се появява през 2014 г.
Той убива американския журналист Джеймс Фоули. По-късно се предполага, че се е появявал и във видеата с убийствата на журналиста Стивън Сотлов, британския хуманитарен работник Дейвид Хайнес, шофьора на такси Алън Хенинг, както и американския хуманитарен работник Абдул-Рахман Касиг.
Той се появи за кратко и в клиповете, които показаха обезглавяванията на японските заложници Харуна Юкава и Кенджи Гото.
ИДИЛ използва видеата със Джон Екзекутора за своята пропаганда.
Емуази успешно прилага наученото компютърни науки по време на студентските си години. Той заблуждава американските и британските тайни служби като използва частни мрежи и покрива информацията от всеки компютър, който използва за изпращане на съобщения. Операцията по издирването му е сравнявана с търсене на „игла в купа сено, пълна с игли.“
Формата на брадата и походката го издават
Цяла година дронове летят над убежищата на ИДИЛ и търсят главореза, който публично екзекутира хора. Но опитите да бъде убит удрят на камък. Емуази винаги е на оживени места, заобиколен с деца и жени, които биха могли да се превърнат в невинни жертви на армията.
Една вечер през 2015 г. обаче остава сам. Първоначално военните не са сигурни, че това е екзекуторът на Ислямска държава.
„Заради условията – понеже беше тъмно, използвахме инфрачервени лъчи. Не виждахме лицето му“, разказва Стийв Уорън, тогавашен говорител на Пентагона,.
„Можехме да видим как се движи. Имаше дупка на хиджаба, за да може да говори.
Тя разкриваше брадата му. Това можехме да видим“, спомня си Уорън. След толкова много преглеждания на видеата с Мохамед Емуази, военните вече са сигурни – дроновете са открили Джихадиста Джо.
„Командирът по това време даде заповед: „Стреляйте“.
За 15 секунди Емуази беше елиминиран“, разказва говорителят.