Рафаел Надал

Надал обърна Шаповалов в 210-минутна класика

Рафаел Надал достигна четвъртфиналите на Мастърса от сериите 1000 в Рим. Той обърна в драматичен и изтощителен сблъсък Денис Шаповалов след 3-6, 6-4, 7-6 (3). Двамата направиха три часа и половина здрава битка.

Канадецът стартира великолепно и поведе с два ранни пробива за аванс от 4-0 в откриващата част. После обаче испанецът, деветкратен шампион в турнира, върна единия брейк. Въпреки дългия и труден девети гейм, Шаповалов съумя да спаси четири точки за връщане и на втория пробив и реализира четвъртия си сетбол, за да поведе в резултата.

Втората част започна идентично на първата и той поведе с 3-0. Надал върна пробива в петия гейм, а после добави още три поредни гейма. Впоследствие испанецът оползотвори втория си сетбол и изравни.

В третия сет двамата си размениха по един пробив, а победителят беше определен след тайбрек. Шаповалов имаше два мачбола при 6-5, но не успя да ги оползотвори. В тайбрека Рафа показа класа и със 7-3 точки затвори двубоя в своя полза.

Той ще спори на четвъртфиналите с Александър Зверев. Германецът надви испанеца миналата седмица именно в четвъртфиналите на домашния му турнир в Мадрид. После Зверев спечели и титлата.

За четвъртфиналите в Рим се класира още Федерико Делбонис, който отстрани Феликс Оже-Алиасим със 7-6 (3), 6-1. Южноамериканецът ще играе с Райли Опелка от САЩ, който елиминира Аслан Карацев.

Напред продължава и Новак Джокович. Той обърна Фокина Давидович, въпреки че допусна пробив още в първия си сервис. После сърбинът се развихри и макар че Фокина спаси петмачбола, той се предаде на шестия.  Следващият съперник на Ноле и Стефанос Циципас. Гъркът обърна Матео Беретини със 7-6 (3), 6-2.