Над 170 хил. декара у нас са изгорели през изминалото лято

Над 170 хил. декара у нас са изгорели през изминалото лято

Над 170 хиляди декара горски територии у нас са опустошени от пожарите през отминалото лято. Това показват данните на земеделското министерство. В сравнение с 2023 година, пожарите през 2024 година са с близо 150 повече,

а засегнатите гори нарастват три пъти за същия период.

Хасково, Пловдив и Благоевград са областите, засегнати най-сериозно от горски пожари през 2024 година. Изгорелите гори на територията на Югозападното държавно предприятие се равняват на близо 400 футболни игрища.

„Общите площи са около 2826 декара.

Най-голям пожарът беше в Струмяни, над 1300 декара“, каза инж. Вера Станишева – „Възобновяване на горите“ към ЮЗДП – Благоевград пред БНТ.

Огненото бедствие в Малешевската планина,

доведе до евакуацията на две населени места, а шведски самолети и български военен хеликоптер помагаха с дни в гасенето. Следите от пламъците са видни и днес – и в гората, и в спомените на хората, борили се със стихията няколко денонощия.

„Тук си спомням, че гасихме по посока фронта на пожара с колеги

с моторен вентилатор и почти го бяхме овладявали, но от силния вятър се качи и се наложи да напуснем ивицата, това си спомням… беше много опасно, това беше най-големия пожар в стопанството за тези 13 години, където работя тук“, посочи Илия Апостолов – ДГС – Струмяни.

Половин година след потушаването на адския огън, започва и същинската работа по засегнатите територии.

„Търсим пазари за дървесината, продаваме я, чистим и залесяваме. Преценили сме, че това, което е останало по деретата такива петна широколистни, защото широколистната дървесина се видя, че остана по-устойчива, ще остане само да залесяваме на местата,

които ще дадат резултат“, посочи Росен Янев – директор на ДГС – Струмяни.

Възстановяването на изгорелите гори е дългосрочен процес. Най-пресният пример за това е залесяването след големия пожар в Кресненското дефиле, бушувал през лятото на 2017 година.

„Пожарът беше развит на площ от 13 хиляди декара

на залесяване подлежаха двете горски стопанства Симитли и Кресна, около 6 500 декара вече са абсолютно възстановени“, отбеляза инж. Вера Станишева – „Възобновяване на горите“ към ЮЗДП – Благоевград.

Еколозите смятат, че заради климатичните промени,

летните месеци в България ще стават все по-горещи, а пожарите – все повече. Тенденцията е валидна не само у нас.

„В най-големите горски масиви например в Сибир и Амазония пожарите

през последното десетилетие между 2011 – 2020 пожарите са три пъти повече. Това води до порочен цикъл, защото колкото повече намаляват горите, толкова по-малко въглероден двуокис се усвоява от тях и това води до засилване на климатичните промени“,

посочи Владимир Милушев – еколог, бивш директор на НП „Рила“.

Близо 90% от пожарите в страната са следствие на човешка дейност, показва статистика на горските стопанства в Югозапада. Заради това властите предвиждат повече контрол и масивна информационна кампания за предстоящото лято.

- реклама -